Skip to main content

Czytelnia - wrzesień 2019


Oto stosik książek przeczytanych przez Anię we wrześniu. Jak widać dominują książki z serii "Magic Tree House". Niestety musiałam w tym miesiącu naprowadzać Anię na czytanie również innych książek, bo gdybym pozwoliła jej wybierać, to pewnie czytałaby same "Magiczne domki na drzewie", a przecież w domu jest tyle innych ciekawych lektur!
A więc zacznijmy od tego nieszczęsnego 😁 Magicznego domku...

Dinosaurs Before Dark
The Knight at Dawn
Pirates Past Noon
Afternoon of the Amazon
Sunset of the Sabertooth
Dolphins at Daybreak
Mary Pope Osborne



Inne książki po angielsku to :
Why Noah Chose the Dove
Isaac Bashevis Singer z ilustracjami Erica Carle


Write Around the World
Vivian French and Ross Collins
Książka wyjaśniająca skąd wzięły się różne rodzaje pisma, alfabety, kto i kiedy wynalazł druk.



Jakie książki przeczytała Ania po polsku?
W tym miesiącu przyszła kolej na książeczkę o Albercie Einsteinie.

Albert Einstein
Seria - Mali geniusze - kolekcja biografii wybitnych postaci dla dzieci i młodzieży



 Lolek
Adam Wajrak



Dwie kolejne książeczki nie wiem skąd się wzięły na naszej półce. Nigdy takich książek nie kupowałam. Wyciągnęłam je jednak z półki i dałam Ani do czytania, ciekawa byłam czy  jej się spodobają. I ... nie, nie podobały się.
Magiczny kotek
Sue Bantley



Magiczne baletki
Darcey Bussell



Mikołaj Kopernik - chłopak, który sięgnął gwiazd
Marcin Przewoźniak
Tę książkę ja przeczytałam Ani, gdyż wcale nie była łatwa. Ania nauczyła się z niej nie tylko o życiu Kopernika, ale również o czasach, w których ten wielki astronom żył.



I na koniec dwie książki po chińsku. Szczególnie ta druga była ciekawa - Ania poznała z niej zwyczaje żółwi.
和爸爸一起讀書
理察·喬根森



我家有一個烏龜圜
童嘉



Podsumowanie:
po polsku - 4 książki (+ jedna przeczytana przeze mnie)
po angielsku - 8 książek
po chińsku - 2 książki

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.