Skip to main content

Czytelnia Ani - lipiec 2019

Już sierpień! Ale ten czas szybko leci.
Czas na czytelnicze podsumowanie lipca. Ania przez dwa tygodnie była na różnych całodziennych zajęciach, więc wracała do domu dość późno. Udało się jej jednak sporo przeczytać, gdyż mniej czasu poświęcałyśmy na lekcje.

Kontynuujemy lekturę książek o tematyce astronomicznej.

My Best Book of Spaceships
Ian Graham

Ania dowiedziała się jakie są rodzaje statków kosmicznych i rakiet, jak astronauci żyją w stanie nieważkości i wielu innych ciekawych rzeczy.



The International Space Station 
Let's Read and Find Out Science
Franklin M. Branley

Wszystko o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co dziecko chciałoby wiedzieć znajduje się w tej książeczce. 



What the Moon Is Like
Let's Read and Find Out Science
Franklin M. Branley

W tej książeczce można znaleźć wiadomości o księżycu i o podbojach księżyca.



Planets
Ellen Hasbrouck

Krótkie wiadomości o wszechświecie i układzie słonecznym.



Space
Magic Tree House Research Guide
Will Osborne and Mary Pope Osborne

Tę książkę ja przeczytałam Ani. Jest w niej bardzo dużo ciekawych informacji o wielkim wszechświecie. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Pracując nad projektem astronomicznym, Ania na pewno będzie się opierać na wiadomościach z tej książki.



Apollo 11 - O pierwszej podróży na Księżyc
(seria Czytam sobie, poziom 3)
Ewa Nowak

Jest to jak do tej pory jedyna książeczka po polsku o tematyce wypraw kosmicznych, którą Ania przeczytała. Jest to również jedyna książka, którą Ania przeczytała mi na głos.



Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
Justyna Bednarek

Ania otrzymała drugą część tej serii, dlatego też pierwszą część pożyczyłyśmy od znajomych. Najpierw zaczęłam czytać Ani tę książkę na głos, jednak nie podobała mi się. Tak więc po kilku stronach Ania zdecydowała się sama przejąć lekturę. Jej książka się podobała.




Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
Tajemnica szafranu
Tajemnica biblioteki
Martin Widmark

Oczywiście w lipcu nie mogło zabraknąć książek o przygodach Lassego i Mai. 



W książce Wakacje z Lassem i Mają Ania mogła sprawdzić swoją znajomość przygód dwójki młodych detektywów.



Nancy Clancy - Sees the Future
Nancy Clancy - Secret Admirer
Jane O'Connor

Kolejną ulubioną serią Ani jest seria o Nancy Clancy.



100層樓的家
地下100 層樓的家
岩井俊雄

Dzieci odwiedzają 100-piętrowy nadziemny i podziemny dom. Na każdym piętrze spotykają  zwierzęta zajmujące się różnymi pracami lub bawiące się.




Dom nie z tej ziemi
Małgorzata Strękowska-Zaremba

Czytałam Ani tę książkę przez kilka wieczorów. Opowieść o domu, Marysi i Danielu bardzo mnie poruszyła. Jest to książka, która na długo pozostanie w moje pamięci. Ania jednak nie zrozumiała jej przesłania, odbierała wszystko jako ciekawe, trochę magiczne opowiadanie. Więcej o tej książce możecie poczytać TUTAJ.



Podsumowanie:
po polsku - 5 książek (+ jedna przeczytana przeze mnie)
po angielsku - 6 książek (+ jedna przeczytana przeze mnie)
po chińsku - 2 książki

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.