Skip to main content

Rodzinne haftowanie

Od pokoleń kobiety w naszej rodzinie zajmują się haftowaniem. Ja zaczęłam haftować jako mała dziewczynka. Haftowałam serwetki. Pamiętam zestawy do haftu dla dzieci, które dostawałam w prezencie. Od dawna takich już nie widziałam. Niestety sztuka haftu zanika, coraz mniej osób zajmuje się nią.

Kilka lat temu pokazałam Zosi jak się haftuje krzyżykami. Zosia od tego czasu zrobiła kilka malutkich obrazków - kartki urodzinowe, breloczki - dopiero dwa lata temu zabrała się za porządne hafty. Pierwszy większy to Kubuś Puchatek i Prosiaczek na nartach.




Drugi, to dwie papugi (konury), prezent dla Jasia na jego 16-te urodziny w zeszłym roku.




Jak Zosia zaczyna projekt, to musi go szybko doprowadzić do końca. Siedzi całymi dniami i poświęca cały czas haftowaniu. Ja niestety nie mogę sobie na to pozwolić. Dlatego też moje prace ciągną się przez wiele lat. Gdy dzieciaki były młodsze i musiałam czekać na nie na zajęciach z muzyki, plastyki czy też łyżwiarstwa, to zawsze wyciągałam haftowanie, teraz już nie muszę na nie czekać, więc czasu na haftowanie jest dużo mniej.
Kilka miesięcy temu udało mi się jednak ukończyć projekt nad którym ślęczałam wiele ... lat. Oczywiście w ciągu tych lat były okresy wielu miesięcy, w czasie których nie postawiłam nawet jednego krzyżyka.










I co sądzicie o naszym rodzinnym hobby? Czy Wy haftujecie?

Comments

  1. niestety, mam dwie lewe ręce do wszystkich ręcznych robót :(

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oj, na pewno nie jest aż tak źle :p Ale za to gotujesz świetnie! :-)

      Delete
  2. Super te Wasze prace, podziwiam przede wszystkim za wytrwałość. Ja gdy byłam mała też haftowałam z moją babcią, teraz próbuję pokazać różne rodzaje haftu moim dziewczynkom, jednak one jeszcze mają słomiany zapał, zaczynają a potem jakoś nie maj ochoty wrócić i dokończyć, ale może jeszcze muszę poczekać.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dzięki. Zosia zaczynała od naprawdę małych projektów, takich na 1-2 godziny. Jak dzieciaki są małe, to rzeczywiście mogą się szybko znudzić i zniechęcić. Ale jeszcze wszystko przed Wami :-)

      Delete
  3. Śliczności !!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...