Skip to main content

Co zwiedzić, gdzie pojechać w północnym Tajwanie

Ostatni miesiąc, tzn od połowy kwietnia do połowy maja, byliśmy bardzo zajęci. Bardzo dużo się działo, sporo jeździliśmy i zwiedzaliśmy. A wszystko dlatego iż w tym czasie gościliśmy u nas Babcię Marysię i jej przyjaciółkę Jolę.

Przylot Babci był planowany od dawna, bilety panie kupiły kilka miesięcy wcześniej. Jednak niewiele brakowało, a nic by nie wyszło z ich odwiedzin. Babcia na 6 tygodni przed podróżą na Tajwan złamała rękę. Nie było wiadomo czy przypadkiem nie przyleci do nas z ręką w gipsie. Jednak dzielna Babcia chyba siłą woli sprawiła, że ręka zrosła się szybko i na kilka dni przed wylotem z Polski gips jej zdjęto. Niestety ręka pobolewała przez cały okres pobytu Babci u nas.

Panie przyleciały w Wielkim Tygodniu, w sam raz na świąteczne przygotowania. Dzięki temu w tym roku spędziliśmy Wielkanoc w większym rodzinnym gronie.
Tradycyjnie w Wielką Sobotę byliśmy w kościele ze Święconką. Upiekłam również mazurki.




Tuż po Wielkanocy opuściliśmy jednak Tajwan i udaliśmy się do Japonii. Obie Panie były po raz pierwszy w kraju Kwitnącej Wiśni. Jednak o pobycie tam napiszę w osobnym wpisie.


Po powrocie z Japonii był czas na kolejną ważną i wielką ceremonię - Pierwszą Komunię Świętą Ani.




 
 

Poza świątecznymi i pierwszokomunijnymi obchodami był również czas na zwiedzanie Taipei i północnego Tajwanu. Oto w skrócie miejsca, które odwiedziliśmy:

Świątynia Longshan 龍山寺

Uliczka Bopiliao - 剝皮寮

Memoriał Czang Kaj-szeka - 中正紀念堂

wraz z otaczającym go parkiem.

Memoriał Sun Jat-sena - 國父紀念館

Wioska kulturalna 44 - 四四南村

Taipei 101 - 台北101

Wioska artystyczna Treasure Hill - 寶藏巖

Studio baletowe Tsai Jui-yueh - 蔡瑞月舞蹈研究社

Świątynia taoistyczna Zhinan - 指南宮

Wszystkie te miejsca znajdują się w Taipei. Niektóre są bardziej znane, inne mniej. Zawiozłam panie również do kilku miejsc w Nowym Taipei 新北市.

Domy żołnierzy Armii Amerykańskiej - w rozsypce

i pięknie odnowione.

Gorące źródła Lengshui Keng w Parku
Narodowym Yangmingshan - 陽明山冷水坑

Wieża cmentarna Longyan Renben - na zewnątrz - 龍岩人本

i wewnątrz.

Damsui Fisherman's Wharf - 淡水漁人碼頭

Tańczące fontanny na Bitan - 碧潭水舞

Most Bitan - 碧潭橋

Miasteczko ceramiczne Yingge - 鶯歌

Jingmei National Museum of Human Rights -
 景美國家人權博物館

Stara uliczka w Shenkeng - 深坑老街

Międzynarodowy festiwal rzeźb piaskowych w Fulong -
福隆國際沙雕藝術季

Narodowe centrum sztuki tradycyjnej -
國立傳統藝術中心

Góry w Xindian - 新店山區

Tym razem nie wyjeżdżaliśmy daleko poza Taipei, gdyż starsza pani, czyli Babcia nie za bardzo miała na to siły i ochotę. Jednak teraz jak zebrałam wszystkie odwiedzone przez nas miejsca, wydaje mi się, że i tak sporo zwiedziliśmy.

Które z tych miejsc chcielibyście odwiedzić?
Może jak będziecie kiedyś na Tajwanie, to Was tam zabiorę?


Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.