Skip to main content

Lapbook: Foki i Morsy - Seals and Walruses

Kolejny lapbook z serii o zwierzętach stref polarnych jest już gotowy, tym razem Ania uczyła się o fokach i morsach. Poprzedni lapbook o pingwinach możecie zobaczyć TUTAJ.



Another lapbook from the Polar Animals series is ready. This time Ania was learning about seals and walruses. You can see the previous one, about penguins, HERE.





Co to znaczy "pinniped"? 
Jakie foki należą do rodziny "pinniped"?


 Rodziny fok (a dokładniej ssaków płetwonogich):
fokowate
uchatkowate


Foki - co jedzą, gdzie żyją i klasyfikacja fok:





Czy foki są ssakami?



Anatomia foki:


Jak foki pływają:


Focza rodzina:


Kto poluje na foki:


Lampart morski:



Fakty o morsach:

- gdzie mieszkają


- jak wyglądają


- co jedzą


Ciekawostka o morsach:



Jak się Wam podoba takie przedstawienie wiadomości?

How do you like this way of organising information?

Comments

  1. Świetna praca, widzę, że Ania głównie posługuje się angielskim, a mam pytanko, jak długo trwało wykonanie takiego lapbooka, od zebrania informacji do końca pracy? Pozdrawiam serdecznie :).

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziękujemy. Lapbooki są przeważnie po angielsku, bo łatwiej mi znaleźć materiały w tym języku (książki, strony internetowe). Tak więc omawiamy wszystko po polsku, a potem piszemy po angielsku.
      Najwięcej czasu zajęło mi przygotowanie wszystkiego, tzn znalezienie już gotowych pytań/zadań, wydrukowanie i wycięcie ich. Ponieważ "przerabiamy" strefy polarne już kilka tygodni, więc wiadomości już były w głowie lub wiedziałyśmy gdzie ich szukać. Samo pisanie, ułożenie i wklejenie zajęło Ani 3 dni (oczywiście robiła w międzyczasie również inne lekcje :-) ).
      Pozdrawiam.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale