Skip to main content

Penguin lapbook - Lapbook o pingwinach

Bardzo szybko uporałyśmy się z tym lapbookiem - w jedno przedpołudnie! Tzn wcześniej już wszystko było wydrukowane i powycinane, jak również wiadomości przeczytane. Dzisiaj Ania zajęła się wypełnianiem karteczek, czyli szukaniem odpowiedzi na konkretne pytania o pingwinach. Poszło jej to szybko, bo większość informacji miała zapamiętane w ... głowie.

It took us just one morning to finish this lapbook. That's a record! Of course I had everything printed and cut out in advance. Also all the information about penguins was already read. Today Ania had to fill out the booklets and find answers for the specific questions. She could do that in no time as most of the information she had in her ... head. 


Po napisaniu wszystkiego trzeba było jeszcze poukładać karteczki na dużej kartce, którą użyłyśmy do lapbooka. To zadanie Ania mogła oczywiście wykonać zupełnie samodzielnie.

After writing everything up it was time to arrange all the booklets on a poster paper that we used for lapbook. This part of course she could do all by herself.



A oto produkt końcowy:
Here is the finished "product":


Gdzie żyją pingwiny?
Czy wszystkie pingwiny żyją na południowej półkuli?

Rok z życia pingwina cesarskiego.
Year in a life of an Emperor penguin.



Ciekawostka o pingwinach.
Kiedy jest Światowy Dzień Pingwina?
Jak poruszają się pingwiny?
Informacje o wyglądzie, środowisku, pożywieniu, wrogach i rozmnażaniu pingwinów.
Jak pingwiny łączą się w pary?



Anatomia pingwina.
Cztery gatunki pingwinów.
Różnice i podobieństwa pomiędzy pingwinem cesarskim i pingwinem białookim.





Największy, najmniejszy i najbardziej kolorowy pingwin.
Czy pingwiny są zagrożone?
Małe którego pingwina ma brązowe upierzenie?
Które pingwiny ryczą jak osły?
Dlaczego pingwiny są biało-czarne?



Na koniec zapraszam do oglądnięcia filmiku z lapbookiem o pingwinach w roli głównej.
And now please take a look at a short video about the penguin lapbook:


Comments

  1. Super praca!!! jak zwykle u Was, a mogłaby Pani pokazać zdjęcia z książkami jakie czytałyście?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziękuję!
      Tutaj jest lista niektórych książek, z których korzystałyśmy. Powinnam stworzyć drugą listę, bo książek ciągle przybywa ;-)
      https://ourbabelschool.blogspot.com/2018/09/books-about-polar-regions-ksiazki-o.html

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...