Tydzień 15 - Muzeum, urodziny, śmieci i lekcje

Zeszły tydzień minął szybciutko i ani się obejrzałam był już kolejny weekend (równie pracowity jak poprzednie). Trochę się działo, więc zapraszam do poczytania i obejrzenia zdjęć.

Pierwszy raz od wielu miesięcy (a może i ponad roku) udało nam się wyjść całą rodziną do muzeum. Planowałam takie wyjście już od tygodni, ale zawsze komuś coś wypadało i albo Zosia albo Mąż nie mieli czasu. By jednak wspólnie gdzieś pójść musiałam wybrać niedużą wystawę w centrum miasta, bo nie mieliśmy całego dnia, a jedynie kilka popołudniowych godzin. Po sprawdzeniu w internecie kilku wystaw wybrałam tę o fotografii.
W Muzeum Historycznym pod koniec października otwarta została wystawa o historii rozwoju fotografii na Tajwanie, tematyka bardzo interesująca większą część naszej rodziny.
Wyprawa do muzeum nie była jedynym naszym wyjściem. Wzięliśmy również udział w organizowanej przez naszą nauczycielkę przyrody, akcji sprzątania plaży. Dokładniej pisałam o tym wydarzeniu TUTAJ.
W zeszłą środę mieliśmy również okazję gościć u nas w domu telewizję. (Nie pierwszy i nie ostatni raz.) Niestety zdjęć z tego wydarzenia nie mam, bo nie pomyślałam by je robić. Telewizja filmowała moją pracę z dziećmi, a także wywiad ze mną i z Zosią. O ile się nie mylę zrobią z tego dwa programy, jeden o edukacji domowej, a drugi o polsko-tajwańskich rodzinach. Reporterka, która u nas była pojechała teraz do Polski by tak dalej nagrywać materiały potrzebne do tego filmiku.

Jak widać sporo się działo, więc tym samym lekcji "szkolnych" było mniej.

Ania

MATEMATYKA
Dzielenie i ułamkiPOLSKI
Jesienne słownictwo oraz wyrazy z 'rz'.ANGIELSKI
Consonant blends oraz to-too-two.CHIŃSKI
Ania zaczyna od czytanki, następnie uczy się nowych znaków - ćwiczy pisownię, sprawdza je w słowniku i poznaje nowe słowa z tymi znakami. Później pisze ćwiczenia gramatyczno-językowe zawierające treści i znaki z czytanki.


HISTORIA

W zeszłym tygodniu było Święto Niepodległości, 11 listopada. Porozmawiałam więc z Anią trochę na temat zaborów i odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeczytałyśmy również kilka krótkich tekstów na ten temat i wykonałyśmy biało-czerwony kwiatek.SCIENCE

Kolejne doświadczenia z wodą, tym razem sprawdzałyśmy które substancje rozpuszczają się w wodzie.BIOLOGIA
Czytamy sobie o pogodzie, jesieni, drzewach i liściach ...
A Pan Jan? Co porabiał Pan Jan?

Przede wszystkim należy ogłosić, że Pan Jan skończył w zeszłym tygodniu 15 lat! Dostał jeden prezent - konurę słoneczną, czyli papugę.Jak na razie zajmuje się nią bardzo sumiennie. Ponieważ ptaszydło jest jeszcze bardzo młode, trzeba je trzy razy dziennie karmić łyżeczką.

MATEMATYKA
Okrąg opisany na trójkącie, styczne do okręgu i konstrukcje geometryczne.

ENGLISH
Przeczytaliśmy i omówiliśmy opowiadanie japońskiego pisarza, Yukio Mishima.

POLSKI
Przeczytaliśmy i omówiliśmy fragmenty Dzienników Żeromskiego. Jaś napisał notatkę biograficzną o Żeromskim na swoim blogu - NOTATKI.

CHIŃSKI
Pisanie, czytanie, pogłębianie słownictwa.

GEOGRAFIA
Poczytaliśmy o podróżach Wikingów (Eryku Rudym i Leif Erikssonie) i Magellana.

BIOLOGIA
Sporo czytaliśmy o roślinach nasiennych NOTATKI oraz o proteinach.

CHEMIA
Zanieczyszczenie wód i woda jako rozpuszczalnik NOTATKI.

FIZYKA
Energy conversion and conservation

RELIGIA
Edukacja w Islamie

SOCIAL STUDIES
Wydatki państw na zbrojenia


Comments

 1. Pani Doroto, a mogłaby Pani napisać coś na temat obowiązków domowych swoich pociech, o ile je mają. Świetnie prowadzona edukacja dzieciaków, podziwiam niezmiennie :) Pozdrawiam serdecznie.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zbieram się z tym od dawna :-) Napiszę, obiecuję. Pozdrawiam.

   Delete
 2. Cudna jest ta papuga!!! Najlepsze zyczenia urodzinowe dla Pana Jana! “Dlaczego liscie zmieniaja kolor?” znamy ;) pozdrawiamy i zyczymy udanego weekendu!

  ReplyDelete
 3. Serdecznie ZAPRASZAM do udziału
  w nowym międzyblogowym projekcie "Matematyka na święta".
  https://bajdocja.blogspot.com/2017/11/miedzyblogowy-projekt-matematyka-na.html

  ReplyDelete
  Replies
  1. Widziałam, widziałam. Dam znać jak coś wymyślę, bo jak na razie mam pustkę w głowie.

   Delete

Post a Comment