Skip to main content

Tydzień 14 - Doświadczeń z wodą ciąg dalszy

Uwierzyć nie mogę, że to już czwartek! Gdzie ten czas tak pędzi i jak to jest możliwe, że się jeszcze z Wami nie podzieliłam tym czego uczyły się dzieciaki w zeszłym tygodniu?

A więc do rzeczy!

Jasiek spędził tydzień pracowicie udając, że się uczy ...

ENGLISH
Przeczytaliśmy i omówiliśmy bardzo ciekawe opowiadanie o życiu po wojnie w stolicy Japonii. Autorką opowiadania Tokyo jest pisarka japońska Fumiko Hayashi.
Jasiek napisał również trochę zadań z Wordly Wise.

MATEMATYKA
Powtórzenie rozdziału o okręgu opisanym na trójkącie.

POLSKI
Przysłówki
Czytaliśmy i omawialiśmy fragmenty Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego. W planach mamy jeszcze obejrzenie filmu (nie będę męczyć Jaśka lekturą tej książki, bo sama ledwo przez nią przebrnęłam).

CHIŃSKI
Czytanie i pytania do tekstu.

GEOGRAFIA
Czytaliśmy o portugalskich (Henryk Żeglarz, Bartolomeu Dias, Vasco da Gama) i hiszpańskich (Krzysztof Kolumb - wiemy, że był Włochem) odkrywcach i żeglarzach.

HISTORIA
Polski - Pierwsze dni Powstania Warszawskiego
USA - Ameryka na początku II wojny światowej
Tajwanu - Panowanie Holendrów na Tajwanie (1624-1661)

BIOLOGIA
Fats - mind map


CHEMIA
Woda - właściwości i rola w przyrodzie

SOCIAL STUDIES
United Nations - notatki po angielsku
Wars and Terrorism

RELIGIA
Islam - meczety i kalifat

_____________________________________________

Ania również spędziła ostatni tydzień bardzo pracowicie.

POLSKI
Ania skończyła czytać na głos teksty z Elementarza sylabowego. Czytanie na głos idzie jej bardzo dobrze, gorzej z czytaniem samej sobie.
Kontynuujemy lekcje z zeszytu "Ćwiczenia z pomysłem", sporo tam pisania, ale na szczęście Ani to zupełnie nie przeszkadza.



Ponieważ w zeszłym tygodniu były święta, Wszystkich Świętych i Zaduszki, to czytałyśmy również teksty z tymi dniami związane. Jak również zrobiłyśmy kolejne strony do naszego zeszytu do religii.



ANGIELSKI
Powtórzenie form liczby mnogiej rzeczowników oraz wiadomości o zdaniach prostych.



CHIŃSKI





MATEMATYKA
Zadania z obliczaniem czasu trwania czegoś, a także miar.



DOŚWIADCZENIA z wodą
Co pływa a co tonie?

Skraplanie się i parowanie





LEKTURY
W Elementarzu przyrodniczym czytałyśmy o właściwościach wody,  a także jak się zachować w czasie burzy.


Ania zaczęła czytać o roślinach, bo tym tematem będziemy się zajmować teraz przez dłuższy czas.


Skończyłyśmy również czytać naszą wieczorową lekturę o Muminkach.

PLASTYKA
Ania zrobiła jesienną kartkę na urodziny Babci. Niestety zapomniałam pstryknąć zdjęcie ... Na kartce był ten liść z Hama Beads:


__________________________________________

W ostatni weekend zarządziłam wielkie sprzątanie wśród różnych szkolnych badziewi i przemeblowywanie w pokoju Ani (dawnym pokoju Jasia). Napracowałam się okrutnie. Ania bardzo chciała pomagać, ale nie za bardzo wiedziałam w czym by mogła pomóc. Wyrzuciłam kilka worków śmieci i staroci (m.in. połamane krzesło, które walało się po domu od prawie roku). Na następny weekend zostawiłam sobie porządkowanie starych projektów dzieci.


Comments

  1. Jakiś czas temu oglądałam ciekawy film o Japonii po wojnie pt: "Cesarz" ("Emperor"). Dobrze zrobiony, mimo, że amerykański:) Nie wiem, czy dla J. byłby ciekawy, chyba rodzice powinni zerknąć, oglądałam on-line. Robiliśmy niedawno to samo doświadczenie, co Ania z wrzucaniem do wody różnych przedmiotów, ale jeszcze zabawiliśmy się w dosypanie do wody dużej ilości soli i... wszystko zaczęło pływać:) Pocieszyło mnie to połamane krzesło - ciągle walczę z przedmiotami, ciągle ich za dużo, ale krzesła jeszcze działają, mimo, że jedno baaardzo nadwątlone.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...