Skip to main content

Tydzień 1 - Nowy rok szkolny - nowy format

Na Tajwanie "nowy rok szkolny" zaczyna się 1. sierpnia. I chociaż uczniowie szkół podstawowych mają jeszcze cały miesiąc wakacji, to wielu uczniów gimnazjów i liceów wraca już do szkół.

Z tego też powodu postanowiłam zmienić format cotygodniowych sprawozdań z zajęć Ani w naszej domowej szkole. Przez ostatnie 42 tygodnie koncentrowałam się na pisaniu i pokazywaniu tego, co robiła Ania, o Jasiu rzadko wspominałam. Pokazywałam większość prac pisemnych Ani, dzieliłam się jej mniej lub bardziej ciekawymi zajęciami. W przyszłości będę opisywać i pokazywać więcej zajęć i zabaw niezwiązanych z konkretnymi przedmiotami szkolnymi, nie będzie już tylu zdjęć kart pracy i ćwiczeń. Postaram się również zaangażować Anię i Jasia w pisanie. Zobaczymy jak nam to wyjdzie. Mam nadzieję , że nowy format przypadnie Wam do gustu.

----------------------------------------------

W tym tygodniu miałem następujące lekcje:
  • Z matematyki zrobiłem zadania z rozdziału "Liczba rozwiązań układu równań"
  • Z gramatyki języka polskiego miałem powtórzenie wiadomości o przymiotniku (odmiana, stopniowanie)
  • Z historii Tajwanu Mama przeczytała mi rozdział pt "The Emergence of the Beautiful Island" z książki pt. "A New Illustrated History of Taiwan" 
  • Z historii USA czytaliśmy o America's "Golden Decade" 1920-1929 z "The Children's Encyclopedia of American History" 
  • Z biologii uczyłem się o plantlike protists; mainly about Euglenoids, green, red and brown algae.
Poza lekcjami w domu, miałem też zajęcia poza domem:
  • Teen Improvisation Intro Class @ Red Room
  • Piłkę nożną
  • Ostatnią lekcję gry na saksofonie (mój nauczyciel wyjeżdża na studia do Berklee College of Music w USA i jak na razie nie wiem kto będzie mnie uczył zamiast niego)
A w poniedziałek 31.lipca pojechałem do Taichung na przesłuchanie do big band, który będzie grać w czasie międzynarodowego festiwalu jazzowego. Przesłuchanie poszło dobrze, do big band się dostałem (trzeci rok pod rząd) i teraz będę miał przez tydzień próby, we wrześniu koncerty, a w październiku festiwal. 

(Jaś)
-----------------------------------------------

Ania miała w zeszłym tygodniu jedynie dwie lekcje pływania (i były to pewnie ostatnie lekcje w lecie). Niestety trzecia lekcja musiała być odwołana, bo basen po tajfunie nie nadawał się do pływania - za dużo było w nim liści i gałęzi i instruktor zamiast uczyć musiał czyścić basen ...



Ostatnio Ania robi coraz trudniejsze zadania z dodawania i odejmowania. Dodawanie w słupku trzech trzycyfrowych liczb nie sprawia jej problemu. Z odejmowaniem trzycyfrowych liczb też nieźle sobie radzi.

Z angielskiego Ania robiła ćwiczenia z wyrazami złożonymi. Przeczytała również na głos książeczki z serii "Amelia Bedelia".

Czytała również na głos po polsku i po chińsku.

Staramy się też dokończyć projekt o warzywach, który nam się rozrasta i pączkuje. Do warzyw doszły nam zioła i przyprawy, a także zboża. Często tak się dzieje, że mały projekt nagle zaczyna przybierać olbrzymie rozmiary. A dzieje się tak dlatego iż jedna rzecz prowadzi do drugiej, a ta druga do kolejnej. I tak ... w wypadku projektu o warzywach - poznawałyśmy kukurydzę, która przecież jest zbożem, więc wypadało wspomnieć o innych zbożach... Z kolei od koperku i pietruszki płynnie przeszłyśmy do przypraw.


Co jakiś czas staramy się obserwować roślinki. Coś tam siejemy lub sadzimy. Przeważnie nic nam z tego nie wychodzi, ale nie zrażamy się i dalej próbujemy. Także w zeszłym tygodniu posiałyśmy na ręcznikach papierowych nasionka czterech różnych warzyw. Teraz obserwujemy ich wzrost.



Ania zajęta była również odpisywaniem na kartki, które dostała od moich internetowych koleżanek z Klubu Polek na Obczyźnie. Wszystkie Panie (i jeden Pan) są niesamowici i po poddaniu pomysłu by napisać do Ani, od razu zabrali się do pracy. Jak na razie Ania dostała korespondencję od 7 osób z 3 kontynentów!

Comments

  1. Bardzo się cieszę, że dzielicie się tym co robi Jaś. mam córkę rok młodszą i takie informacje pomagają nam w jej nauce. Gratulacje z okazji dostania się do big bandu! Ania jak zwykle świetna! Pozdrawiam :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziękuję za komentarz. Miło jest wiedzieć, że ktoś czyta o tym co robimy i że może nawet komuś się przydają nasze relacje. Pozdrawiam :)

      Delete
  2. Gratulacje dla Jasia!!! Rozrastajace się projekty to nasza specjalność :)

    ReplyDelete
  3. Napiszę z konta córki, bo swojego nie mam :)
    Czytam o Was już dość długo. Świetnie obserwować postępy dzieciaków i to jak szybko dorastają... Wspaniale podglądać tak cudowną rodzinę i tak zaangażowaną mamę. Dzięki Pani podjęłam decyzję o edukowaniu w domu mojej córki i wkrótce zaczynamy trzeci rok z dala od tradycyjnej szkoły. W tym roku dołączy do naszej domowej szkoły jej młodszy brat.
    Pozdrawiamy serdecznie!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dorota i Jej rodzina jest też naszą nieustającą inspiracją! My zaczynamy 4 rok e ED.
      Jak ten czas pędzi!!!

      Delete
    2. Dziękuję bardzo Mamo Dancing Amelii :-) za miłe słowa. Może widzisz jak się czerwienię... Cieszę się, że edukacja domowa przypadła Twojej rodzinie do gustu i życzę samych ciekawych dni i zaangażowania dzieci w naukę. Pozdrawiam!

      Delete
    3. Nina, oj tak czas szybko leci! Nie wiem jak Ty znajdujesz go tyle by móc aż TYLE z Zarą robić! Cudowne jesteście <3

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...