Skip to main content

Muzeum Rzeźby Juming 朱銘美術館

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w północnej części Tajwanu jest Muzeum Rzeźby słynnego rzeźbiarza tajwańskiego Ju Ming 朱 銘.

Ju Ming urodził się w 1938 roku, gdy Tajwan był jeszcze pod rządami japońskimi. Rozpoczął naukę rzeźbiarstwa od pracy w drewnie. Przez lata jego sztuka bardzo się rozwinęła, Ju Ming zaczął używać innych materiałów by z nich tworzyć rzeźby. Obecnie pracuje nad rzeźbami w styropianie, brązie, używa również stali nierdzewnej i ceramiki.

Muzeum Juming znajduje się około godziny drogi na północ od Taipei. Oczywiście najłatwiej dojechać tam własnym transportem, ale są również specjalne autobusy z Taipei. Bliższe informacje o tym jak dotrzeć do muzeum można znaleźć na stronie muzeum.

Przez kilka lat zarówno Zosia, jak i Jaś brali udział w obozach letnich organizowanych na terenie muzeum. Obojgu bardzo podobały się te obozy i zawsze chętnie na nie jeździli.
O ostatnim obozie Jasia pisałam już wcześniej TUTAJ.

Ju Ming tworzy tematyczne serie rzeźb. Jedną z najsłynniejszych jest seria Taichi, ukazująca poprzez masywne rzeźby ruchy tai chi. Są to odlewy z brązu zrobione na formach ze styropianu.





Kolejną serią jest seria Living World. Dzieła w tej serii można podzielić na wiele grup, jednak wspólną cechą wszystkich jest ludzka postać. Są tu rzeźby w drewnie, w kamieniu, ze stali nierdzewnej i brązu jak i z ceramiki.
 
Ludzie czekają na ławkach...


Bez względu na rok, porę roku i dnia, stoją w kolejce ...




Inne postaci siedzą na ławkach ...




Do niektórych można się dosiąść...


A jak zacznie padać deszcz lub słońce zbyt mocno przygrzeje, to można schronić się pod parasolem:




A może pójdziemy razem na spacer lub pogawędkę przy stole?




W 2008 roku była specjalna wystawa rzeźb ze stali nierdzewnej. Czy zgadniecie co robią ludzie zaklęci w tych rzeźbach?






Więcej zdjęć już wkrótce w kolejnym wpisie o Muzeum Juming.

Zdjęcia pochodzą z 2007, 2008, 2010, 2011 (z Babcią i Dziadkiem), 2012 (z Ciocią Mirką), 2016 (z Leeloo).

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...