Obserwacja Krogulca

W zeszłym tygodniuna początku zajęć z przyrody nauczycielka zaprowadziła naszą małą grupkę mam i maluchów na teren Uniwersytetu Tajwańskiego (National Taiwan Uniwersity, 國立台灣大學) by pokazać nam coś nadzwyczajnego.

Wysoko na gałęzi jednego z drzew u bocznego wejścia na unowersytet siedziało sobie ptaszydło. A nawet nie jedno ptaszydło, a dwa - poszukajcie:


Dokładniejsza obserwacja dała nam wyjaśnienie dlaczego te duże, drapieżne ptaki siedzą tam tak spokojnie. Otóż mają tam swoje gdniazdo! Ta ciemniejsza masa w górnej części zdjęcia poniżej to właśnie ich gniazdo:

A co to za ptaki? Po chińsku nazywają się 鳳頭蒼鷹, a po naszemu Krogulec czubaty (Accipiter trivirgatus, Crested goshowk). Nigdy wcześniej nie widziałam krogulca! Jest to piękny ptak z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący tropikalne regiony Azji, a więc między innymi Tajwan. Ma on krótkie acz szerokie skrzydła i długi ogon - taka budowa pomaga mu podobno w manewrowaniu pomiędzy drzewami, Samiec ma ok. 30cm, a samica nawet ponad 45cm.

Na zdjęciu powyżej widać zainstalowaną kamerę, z której można oglądać transmisję na żywo tego co dzieje się w gnieździe.


Wspaniały pomysł z tą kamerą! Tylko pamiętajcie, że różnica czasu między Tajwanem i Europą to 6 godzin.

Comments