Skip to main content

Dzieci wracają do szkoły

Po długiej przerwie, w tym tygodniu wróciliśmy do zajęć w naszej domowej szkole. 
Dzieciaki właściwie od połowy stycznia do teraz nie miały regularnych lekcji ze mną. 
Skąd taka przerwa? Najpierw Zosia i Jaś byli sami w Japonii, później ja do nich dojechałam, a od razu po Jasia i Ani powrocie na Tajwan musiałam wyjechać na cały miesiąc do Polski.
Trochę długą mieli tę labę...

Co prawda w czasie pobytu w Japonii robili i matematykę na Khan Academy i kursy na Coursera i EdX, ale to nie to samo co nauka z mamą ;-) . 
Oczywiście uczyli się również ... życia..., samodzielności, odpowiedzialności, a także prania, prasowania, gotowania, zajmowania się młodszą siostrą, sprzątania, planowania czasu itp. To też się powinno liczyć do edukacji domowej, prawda?

W tym tygodniu mieliśmy jednak powrót do normalnych "szkolnych" przedmiotów. 

Co robił Jaś?
Matematyka - powtórzenie z geometrii i rozpoczęcie fajnego projektu o czworokątach. 
Angielski - lapbook o Szekspirze (więcej o nim już wkrótce)
Historia - powtórzenie z historii Polski o rządach królów elekcyjnych. 
Chiński - dużo czytania na głos
Geografia - kontynuacja pracy nad projektem o stanach USA
Biologia - budowa komórek roślinnych i budowa roślin
Earth science - ruchy tektoniczne
Religia - ciąg dalszy lektury o judaiźmie

Polski - krzyżówki i łamigłówki językowe
Science - lektura o samochodach i pociągach przyszłości

Poza tym Jaś miał science class z innymi homeschoolersami, lekcję gry na pianinie oraz lekcję gry na saksofonie. Zajęcia z piłki nożnej i mecz zostały odwołane z powodu ulewy. 



Jak wygłądał tydzień Zosi?
Nie był tak pracowity jak Jasia, gdyż jej chłopak był w tym czasie na Tajwanie (mieszkał u nas), więc nie zawsze udawało mi się zaciągnąć ją do spraw szkolnych.
Matematyka - kontynuacja zadań o funkcjach, parabolach itp.
Polski - literatura średniowiecza, Pieśń o Rolandzie, Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, Adam Mickiewicz - Śmierć Pułkownika
Historia - Wyprawy krzyżowe
Religia - ciąg dalszy lektury o judaiźmie
Haft krzyżykowy
Dopracowywanie swojego CV, by móc ubiegać się o pracę w przyszłym sezonie narciarskim w Japonii :-)
Casting do jakiejś tam reklamy
Zosia pomagała również koledze w malowaniu mieszkania.


A co robiła Ania?
Matematyka - pracujemy nad dodawaniem do 10 i ciut więcej
Angielski - czytanie, układanie słów CVC i pisanie
Różne zadanka w książeczkach dla przedszkolaków
Plastyka - malowanie, rysowanie, ciastolina
Muzyka - lekcje na pianinie z Jasiem
Rytmika i muzyka - zajęcia poza domem po angielsku
Rysowanie i pisanie w dzienniczku
Układanki, puzzle, gry
Zwierzęta mieszkające na farmie - karty Montessori
Zabawa piaskiem na balkonie



Poza tym dzieci były na kilkugodzinnej przejażdżce na longboard (Zosia), skateboard (Jaś) i hulajnodze (Ania). Sprzątały ogródek. Zosia myła okna. Ania myła podłogę. Zosia i Jaś każde ugotowało po jednym obiedzie. Byli też ze mną na zakupach.

I tak minął nam tydzień w naszej Babel School.
Jutro, w niedzielę, czeka mnie przygotowywanie lekcji na kolejny tydzień ...

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...