Skip to main content

Wodospad Shifen 十分瀑布

Niedaleko od Taipei, po drodze z Jiufen do Pingxi, na rzece Keelung 基隆河 można podziwiać piękny wodospad Shifen 十分瀑布. Jest to najszerszy wodospad na Tajwanie, ma 40m szerokości. Nie jest bardzo wysoki, bo ma zaledwie 20m wysokości, ale prezentuje się okazale.

Byliśmy tam kilka razy, ale nie zawsze udawało nam się podejść nad sam wodospad, bo przez kilka lat (dwa lub trzy) zejście do niego było zamknięte. 

Luty 2010

Ostatnio teren wokół wodospadu przeszedł wielką przemianę. Zrobiono porządne ścieżki i tarasy widokowe. W pobliżu są również sklepiki z przekąskami i napojami, a także toalety. W weekendy są tam pewnie tłumy, dlatego zawsze staramy się przyjechać w ciągu tygodnia. A co ciekawe - przed remontem trzeba było kupować bilety by móc spojrzeć na wodospad, a teraz wejście jest za darmo.

Pierwszy raz pojechaliśmy nad Shifen pod koniec marca 2007 (by wypróbować w jeździe po górach nowy samochód). Jaś miał wtedy 4.5 roku, a Zosia 9.5.








Kolejna wycieczka była w lutym 2010 roku, kiedy to odwiedzili nas znajomi z Polski.




W czasie kolejnych wizyt nie udawało nam się podejść pod wodospad, raz ze względu na przebudowę parku a innym razem z powodu wcześniejszego zamknięcia parku.

W październiku 2013 roku:



W tym roku, w maju:





I ostatnia nasza wizyta, we wrześniu 2016 roku, z Anią, podróżniczką i blogerką Random Travel Stories.





Przez lata sam wodospad się nie zmienił, woda jak spadała po skałach z wysokości, tak nadal spada. Może nie wszyscy zachwycą się widokiem, bo nie jest to jakiś specjalnie wielki czy też głośny wodospad. Ale jeśli tylko jest się w okolicy, to warto tu przyjechać. 








W pobliżu parku, z obu stron rzeki są parkingi. Od strony południowej jest również Visitor's Center z punktem informacyjnym i restauracją. Stąd jednak jest kawałek drogi do parku (spacerkiem ok. 25-30 minut). Od strony północej jest bliżej i bardziej płasko.
Tuż przy parku są tory kolejowe, po których od czasu do czasu przejeżdża pociąg. 



W czasie naszej ostatniej wizyty nad wodospadem Shifen posiliłyśmy się w malutkiej rodzinnej "restauracyjce", a właściwie przy stołach wystawionych przed dom. Jedzonko było bardzo proste, a produkty w większości wyhodowane przez właścicielkę. Wszystko było pyszne.



A oto gdzie dokładnie znajduje się wodospad Shifen:

Comments

Popular posts from this blog

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Pszczółka z rolki

Coraz rzadziej piszę tu o tym co robimy w domu, a coraz częściej o naszych wycieczkach i odkrywaniu przyrody. Dzisiaj jednak pokażę Wam co takiego kilka dni temu zrobiła Ania. Kilka tygodni temu dotarła do nas w końcu książka Piotra Sochy pt. "Pszczoły". Od razu zabrałyśmy się do czytania. Jest to ślicznie wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry książka-album o wszystkim co związane jest w pszczołami. Lektura tej książki to dopiero początek naszego poznawania pszczół.  Oto pierwsza praca Ani związana z pszczołami: Potrzebne materiały: rolka po papierze toaletowym żółty papier czarny papier zielony papier błękitny papier lub przezroczysta kalka kwiatki - naklejki przyklejane oczy nożyczki klej czarny flamaster Przycinamy kawałek żółtego papieru i oklejamy nim rolkę: Przycinamy trzy paski czarnego papieru o przyklejamy je jako paski pszczółki: Teraz kolej na skrzydełka i czułki: Przyklejamy lub rysujemy oczy i buzię-uśmiech: ...