Skip to main content

Scones, czyli brytyjskie bułeczki

Nie wszyscy w Polsce znają scones, czyli rodzaj bułeczek popularnych w krajach anglosaskich. Najprawdopodobniej wywodzą się one ze  Szkocji, gdzie pierwsze wzmianki o tym wypieku są już z XVI wieku.

Scones są przeważnie lekko słodkie i podaje się je z bardzo gęstą śmietaną (tzw clotted cream) i dżemem.  Zdarzają się także scones na słono. Przepis, którym chcę się z Wami podzielić, jest na scones rodzynkami, a więc słodkie bułeczki. 

Składniki:
- 300g (2 cups) mąki pszennej
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli
- 30g twardego masła
- 35g (1/3 cup) cukru pudru
-  40g (1/4 cup) rodzynek
- 1 jajko
- 175ml (3/4 cup) mleka

Rozgrzać piekarnik do temperatury 200°C i posmarować kwadratową lub prostokątną formę do ciasta masłem.
Przesiać mąkę i proszek do pieczenia do dużej miski. Dodać sól i masło w małych kawałkach. Połączyć masło z mąką rozdrabniając je palcami. 

Dodać cukier i rodzynki, wymieszać do połączenia. Zrobić w środku dołek i wlać rozbełtane jajko i prawie całe mleko. Szybko połączyć składniki mieszając je szerokim nożem, a na koniec wyrobić rękoma. Ciasto ma być dość miękkie, jeśli jest za twarde, to należy dodać trochę mleka, a jeśli za bardzo się lepi, to trochę mąki.
Po szybkim wyrobieniu przełożyć ciasto na stolnicę lub blat i lekko rozwałkować lub rozciągnąć rękoma by miało grubość ok 1.5cm do 2cm. 


Następnie wykrawać szklanką krążki.


Wykrojone krążki przełożyć na natłuszczoną blachę, mogą się stykać ze sobą. A następnie posmarować resztką mleka.


Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec ok 10-12 minut aż się zarumienią.
 

Smacznego!
U nas scones znikają w ciągu kilkunastu minut!

Comments

  1. Wyglądają ciekawie, dałabym mąki pełnoziarnistej i przeciwzapalnych: kurkumy, cynamonu, kardamonu. A przede wszystkim miałabym tendencje do wetknięcia drożdży, ale to już by było coś zupełnie innego:)

    ReplyDelete
    Replies
    1. :-) Jeśli z drożdżami to rzeczywiście byłoby co innego. Do scones można dodawać różne przyprawy i zioła. My jednak najbardziej lubimy na słodko z rodzynkami, a jedno z nas nie przepada za cynamonem ;-)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...