A blog about multilingual and multicultural family homeschooling their two children in Taiwan, Poland and Japan. (Third "child" grew up, and after starting her own company decided to go to school in NYC.)
Blog wielojęzycznej i wielokulturowej rodziny uczącej dwójkę dzieci w domu na Tajwanie, w Polsce i w Japonii. (Trzecie dziecię dorosło i po założeniu firmy w Japonii wyjechało na studia do Nowego Jorku.)
Search This Blog
Początek roku (poza) szkolnego
W piątek już po raz czarty odbyła się w Taipei impreza homeschoolingowa rozpoczynająca nowy rok w edukacji domowej. Osiem lat temu (11.09.2012) zorganizowaliśmy tę imprezę sami (mój mąż i ja). Wynajęliśmy duży zespół basenowy, zamówiliśmy katering i zaprosiliśmy bardziej i mniej znane nam rodziny uczące w domu. Zabrało się ponad 100 osób. Można powiedzieć, że była to prywatna impreza, bo nie szukaliśmy sponsorów ani nie zaprosiliśmy przedstawicieli z Urzędu Miasta.
Po czterech latach, 9 września 2016 roku, miała miejsce druga impreza homeschoolingowa. Nadal Tim i ja byliśmy głównymi organizatorami, ale do pomocy zaprosiliśmy także inne mamy. Ponownie wynajęliśmy cały zespół basenowy (tym razem w samym centrum miasta) i katering. Tim postarał się o wsparcie finansowe z Urzędu Miasta. Na rozpoczęcie zabawy przyszło kilku VIP-ów z Biura Edukacji.
Trzecia impreza miała miejsce zaledwie rok później, 5 września 2017 roku i tym razem była już w 100% sponsorowana przez Biuro Edukacji miasta Taipei. Przy organizacji pomagała m.in. Taipei Media School, liceum eksperymentalne prowadzone przez Tima. Ponownie imprezę otworzył szef Biura Edukacji. Impreza odbyła się w centrum sportu, rekreacji i rozwoju młodzieży Y17. Tego dnia dzieci mogły bawić się w rolkowni, na ściance wspinaczkowej lub w sali informatycznej próbować tworzyć wydruki na drukarce 3D. Oczywiście był też czas na lunch i wymianę doświadczeń.
W tym roku, dwa dni temu (11.09.2020), pomimo pandemii (która na Tajwanie jest już niewidoczna) miała miejsce czwarta impreza homeschoolingowa. Sponsorem był Urząd Miasta, a organizacją, planowaniem i wcieleniem w życie swoich pomysłów zajęli się licealiści homeschoolingowi. Jasiek był głównym pomysłodawcą całego wydarzenia, a pieczę nad wszystkim sprawował Tim. Przygotowania zajęły bardzo dużo czasu, jednak młodzież stanęła na wysokości zadania i cała impreza przebiegła bez najmniejszych zgrzytów. Tym razem zaproszonych zostało dużo więcej VIPów, przyszedł m.in. wiceprezydent miasta Taipei, szef Biura Edukacji, członkowie komisji d/s edukacji domowej oraz media. W czasie całej imprezy grał zespół jazzowy Jasia, U18. Licealiści przygotowali zabawy i pokazy. Kilkoro podzieliło się ze sceny swoimi doświadczeniami nauki w domu. W czasie lunchu był czas na zapoznanie się z innymi rodzinami a także wysłuchanie i obejrzenie występów innych dzieci.
Wiceprezydent miasta i szef Biura Edukacji
Krótka przemowa VIP-ów
Jedna z zabaw wymagająca od dzieci nawiązania rozmowy z innymi osobami.
Roślinki przyniesione przez uczestników na wymianę.
Licealiści dzielą się swoimi doświadczeniami.
Czas na poznanie innych rodzin.
U18 i Ella
Jak wspomniałam, w tym roku wszystkim zajęli się licealiści homeschoolingowi. Zaprojektowali nawet grafikę użytą w czasie imprezy i wymyślili tytuł - 自學森友會, który jest bardzo ciekawą grą słów/znaków. W wolnym tłumaczeniu oznacza to "Leśne spotkanie przyjaciół w edukacji domowej". Jednak wystarczy zmienić jeden znak 森 na podobnie brzmiący 生, by oznaczało to po prostu "Spotkanie homeschoolersów". Tematem przewodnim imprezy była roślinność, las, stąd gra słów.
Karty do gry
Liście do powieszenia na drzewie na scenie i pocztówki
Ciekawa jestem czy w innych krajach urzędy miejskie czy też organizacje rządowe wspierają edukację domową tak jak na Tajwanie. Tutaj homeschoolingowcy nie walczą z systemem, a raczej starają się przedstawić siebie w jak najlepszym świetle by "system" zwrócił na nich uwagę i pomógł im.
Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called: Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...
Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.
Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...
Comments
Post a Comment