Skip to main content

Czarterowa szkoła demokratyczna na Tajwanie


Niedaleko Taipei, w okręgu górskim Wulai 烏來 zamieszkałym przez mniejszość aborygeńską z plemienia Taiya 泰雅族, znajduje się mała szkoła czarterowa. Historia szkoły sięga 1994 roku kiedy to niewielka grupa rodziców niezadowolonych z ówczesnego systemu edukacji na Tajwanie wystąpiła do rządu o pozwolenie założenia szkoły eksperymentalnej.

W pierwszym roku istnienia szkoła ta nosiła nazwę Akademia Gąsienica 毛毛蟲學苑 i znajdowała się w Xindian 新店, koło Yanzi Hu 燕子湖. W1995 roku szkoła przeniosła swoją siedzibę w obecne miejsce, czyli do Wulai i zmieniła nazwę na Eksperymentalna Rodzinna Szkoła Podstawowa Nasiono 種籽親子實驗小學 .

Założycielką i pierwszą dyrektorką szkoły była nasza dobra znajoma, Li Yaqing 李雅卿.


Obecnie w szkole uczy się około 100 dzieci w klasach I-VI. Kilkoro dzieci jest z rodzin mieszanych. W szkole jest około 12 nauczycieli/pracowników.

Co to znaczy, że jest to szkoła czarterowa?

Szkoły czarterowe w innych państwach są finansowane ze środków publicznych, ale działają jako przedsiębiorstwa prywatne. Nie są więc ani szkołami państwowymi, ani prywatnymi. Jednak na Tajwanie jest inaczej. Pomimo bycia szkołą czarterową, Nasiono nie dostaje żadnej pomocy finansowej od lokalnego rządu. Szkoła ma jedynie możliwość wynajęcia od rządu miasta Nowe Tajpej 新北市 obecnej siedziby, czyli budynków i terenu starej szkoły podstawowej. Cena wynajmu jest bardzo przystępna, jednak budynki są w opłakanym stanie. Wszelkie koszty remontów i opłaty związane z utrzymaniem szkoły pokrywają rodzice uczniów.



Jak działa szkoła?

Jako czarterowa szkoła eksperymentalna 公辦民營的小學 , Nasiono ma wolną rękę jeśli chodzi o sposób i zakres nauczania. Nauczyciele nie muszą trzymać się podstawy programowej, dzieci nie mają testów i egzaminów. Uczniowie mają swobodę wyboru tego, czego chcą się uczyć. Jedynie dwa przedmioty są obowiązkowe - język chiński (mandaryński) i matematyka. Resztę przedmiotów dzieci mogą wybrać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Ciekawostką jest jednak, że w pierwszych tygodniach nowego semestru dzieci wybierają spośród oferowanych zajęć te które je interesują. Wybranych zajęć nie mogą jednak zmienić w czasie  semestru, muszą chodzić na nie przez cały okres ich trwania. Ma to na celu wyrobienie u dzieci zrozumienia konsekwencji z podjęcia własnych decyzji.

Wśród lekcji oferowanych w szkole są zajęcia z historii i społeczeństwa, zajęcia sportowe, teatralne, kulinarne, muzyczne oraz sporo zajęć z przyrody. Część lekcji odbywa się w terenie, a nie w salach lekcyjnych. Większość lekcji jest dla dzieci w różnym wieku, poza chińskim i matematyką nie ma wyraźnego podziału na klasy, a nawet na tych lekcjach dzieci zdolniejsze mogą przejść do klasy wyżej lub dzieci mające problemy mogą iść do klasy niżej.

Każde dziecko na początku roku szkolnego spośród nauczycieli wybiera sobie opiekuna-mentora, z którym może ustalać plan zajęć, a także rozmawiać o swoich problemach i radościach.

W szkole działa również "sąd". Dzieci same rozstrzygają waśnie i kłótnie między sobą, a także nieporozumienia z nauczycielami.




I na koniec zdjęcie "auli" szkolnej, czyli miejsca zgromadzeń, występów i zabaw całej szkoły.


Comments

  1. Ciekawa jestem, ile wynosi czesne w takiej szkole. Bo o ile sama chętnie wysłałbym do tego typu szkoły moje Tajfuniątko, o tyle obawiam się, że w życiu mnie nie będzie stać...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nie wiem dokładnie ile wynosi czesne, ale ta szkoła nie jest akurat droga. Znam rodziny, które wysyłają do niej swoje dzieci i nie są to ludzie zamożni.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...