Co jest NAJ- na Tajwanie?

Największe – najmniejsze – najwyższe – najfajniejsze – naj – naj – naj

Biorąc udział w kolejnym projekcie Klubu Polki na Obczyżnie zastanawiam się co na Tajwanie jest NAJ. Moje NAJ będą przeróżne – od naj- jedzenia, poprzez naj- budowli i przyrody po naj- języka.

NAJbardziej śmierdzące danie – ŚMIERDZĄCE TOUFU 臭豆腐
Już z daleka można wyczuć gdzie jest to coś sprzedawane. Woń śmierdzącego toufu trudno opisać – pomieszanie smrodu brudnych skarpetek z przepoconą koszulką i zgniłymi jajkami? Przyjemny zapaszek to nie jest.
Są dwa podstawowe rodzaje śmierdzącego tofu – jedno jest gotowane w bliżej niezidentyfikowanym ostrym czerwonym płynie, a drugie jest smażone w głębokim oleju. Od tego pierwszego stronię, nigdy go nawet nie próbowałam (nie lubię ostrych potraw), a to drugie uwielbiam! Gdy wyjmuje się kostkę toufu z oleju ma ono chrupiącą skórkę. Robi się w niej wklęśnięcie, w które wlewa się gęsty sos sojowy z posiekanym czosnkiem. Do tego dodaje się tajwańską kiszoną kapustę. Pycha! A zapach? Już się go nie czuje, bo w gębie ma się raj.NAJwyższy budynek – TAIPEI 101 臺北101
Przez sześć lat (2004-2010) Taipei szczyciło się „posiadaniem” najwyższego budynku na świecie. Niestety obecnie przerósł go Burj Khalifa w Dubaju. Taipei 101 jest jednak nadal najwyższą budowlą na Tajwanie. Ma ona prawie 510 metrów wysokości (101 pięter naziemnych i 5 podziemnych). Na 89 piętro można dojechać w 37 sekund NAJszybszą windą na świecie. Winda ta osiąga prędkość 60,6 km/h (16,83 m/s).  Na 91 piętrze znajduje się zewnętrzny taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Taipei.NAJludniejsze miasto – NEW TAIPEI CITY 新北市
W 2010 roku hrabstwo Taipei 台北縣 zostało przekształcone w New Taipei City 新北市. Miasto to okala stolicę Tajwanu, Taipei oraz miasto Keelung. Zajmuje ono powierzchnię 2,052.57 km² i zamieszkuje je prawie 4 miliony ludzi.


New Taipei map
Source: Wikipedia

NAJwyższa góra – GÓRA JADEITOWA  玉山
Tajwan jest górzystą wyspą, 77% powierzchni zajmują góry, w tym aż 275 szczytów ma wysokość ponad 3000 m n.p.m. Yushan, czyli Góra Jadeitowa, jest najwyższym szczytem - 3952 m n.p.m. By wspiąć się na nią należy uzyskać specjalne pozwolenie.

YushanSunrise2
Source:Wikipedia

NAJstarsza świątynia - ŚWIĄTYNIA KONFUCJUSZA w Tainan 臺灣孔廟

Pierwszą świątynię na Tajwanie zbudowano w 1665 roku. Świątynia ta często jest nazywana Tajwańską Świątynią Konfucjusza lub Świątynią Nauki (Konfucjusz jest chińskim "patronem" nauki, nauczycieli i ludzi wykształconych).

Source: http://blog.xuite.net/maomi/Food01/33774123

Park z NAJwiększą ilością pomników jednej osoby - Cihu, Park-Memoriał Pomników 慈湖紀念雕塑公園
Niedaleko Taipei, w Daxi, znajduje się park pełen pomników. Jest ich tam 219! Nie byłoby to może takie dziwne gdyby nie fakt, że są to pomniki jednej osoby - byłego prezydenta Tajwanu generalissimusa Czang Kaj-szeka. Przez 25 lat sprawował on władzę na Tajwanie. Po jego śmierci w 1975 roku, jego popiersia i pomniki stawiano we wszystkich szkołach, urzędach i innych budynkach państwowych. Jednak w ciągu ostatniej dekady pomniki te zaczęły powoli znikać z miejsc publicznych i zamiast na wysypisku wylądowały w parku.NAJczęściej spotykane nazwisko - Chen 陳
Spośród 23 550 000 Tajwańczyków aż 11,14% osób nosi nazwisko Chen. (W Chinach najpopularniejszym nazwiskiem jest Wang 王.)
Jest to również nazwisko, które nosi nasza rodzina.

Znak chiński z NAJwiększą ilością znaczeń – DĂ 打
Znak ten ma około 30 znaczeń. Jest znakiem … uniwersalnym. Może być rzeczownikiem lub czasownikiem.
Dă oznacza:
- dzwonić telefonem 打電話
- grać w piłkę 打球
- bić, uderzać 打擊
- zepsuć 打破
- zabić 打死
- zrobić 打造
- otwierać, włączać 打開
- kopać studnię 打井
- trzymać w górzę parasol 打傘
- robić, pracować 打工
- planować 打算
- sprzątać 打掃
- szczepionka 打針
- pytać się 打聽
-  ubierać się / nakładać makijaż打扮
-  przeszkadzać打擾
- kłócić się 打架
- zniżka打折
- polować 打獵
- pakować 打包
- jechać taksówką打車
- łowić ryby 打漁
- grać w karty 打牌
- pisać na maszynie lub komputerze打字
- medytować打坐
- pompować 打氣
-  grzmot 打雷
- clock in打卡
- mieć czkawkę, odbijać się 打嗝
- tuzin 一打

Muzeum z NAJmniejszymi przedmiotami – Miniatures Museum of Taiwan 袖珍博物館
W Taipei znajduje się prywatne muzeum z przeróżnymi miniaturami. Są tam miniaturowe domy, zamki, pałace z mebelkami, a także miniaturowe ulice z mini samochodami. Można także podziwiać miniaturowe scenki z bajek i miniaturowe oddziały wojskowe.


Na Tajwanie można znaleźć jeszcze wiele innych rzeczy naj- . Jakie? Zapraszam na wyspę, by samemu się przekonać.

Comments

 1. Mama na samo wspomnienie tofu dostaje torsji :D A przy okazji: u nas 打針 znaczy robić zastrzyk - każdy, nie tylko szczepionkę.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dla mnie chyba szczepionka i zastrzyk to to samo :D (wiem oczywiście, że tak nie jest, ale tak jakoś mi się z rozpędu napisało).

   Delete
 2. Bardzo to wszystko interesujące. Czy wybraliście się na oglądanie okolicy z najwyższego budynku? Czy jeśli Taipei jest hrabstwem, tzn. że jest też hrabia? Dlaczego konieczne jest pozwolenie, aby wspiąć się na Górę Jadeitową? Może chodzi o to, żeby turyści nie wyzbierali jadeitów?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ha-ha-ha!
   Wszystkich gości wysyłam na 101, a sama jeszcze nigdy tak wysoko windą nie wjechałam.
   Hrabstwo, jak hrabstwo - Tajwan jest podzielony na takie niby "województwa" - "county" i te obszary administracyjne czasami nazywa się hrabstwami. Hrabia? Hmmm ... nie miałam przyjemności ;-)
   Jadeitów to pewnie tam niewiele ;-). Do niedawna (nawet kilkanaście lat temu) by wejść gdziekolwiek w tereny górskie na Tajwanie było potrzebne pozwolenie, do 20-kilka lat temu nie było dokładnych map rejonów górskich, a wszystko to ze względów strategicznych (by utrudnić Chinom ewentualną inwazję na wyspę). Obecnie mapy są i to bardzo dokładne. Pozwolenie na wspinaczkę jest potrzebne z kilku powodów - wchodzi się tam bardzo wąską ścieżką, więc chcą uniknąć "korków", w schronisku jest ograniczona ilość miejsc noclegowych (a namiotów nie można rozbijać). Wspinaczka nie jest łatwa, więc ze względów bezpieczeństwa również należy się zarejestrować.

   Delete
  2. Dzięki za odp. Przydały by się i u nas podobne ograniczenia w Tatrzańskim PN.

   Delete
  3. dodam, że w wysokich tajwańskich górach mieszczą się bazy wojskowe, w związku z czym na wycieczkowiczów są nakładane ograniczenia.

   Delete
 3. Ciekawe, ciekawe. Zaskoczyły mnie te pomniki.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Szkoda, że w Polsce nie zrobiono podobnie z pomnikami różnych naszych (i nie naszych) przywódców ;-)

   Delete
 4. Ja też lubię śmierdzące tofu. I też chciałabym wiedzieć, dlaczego potrzebne jest pozwolenie, aby wejść na Górę Jadeitową (i jak je zdobyć).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak jak pisałam w odpowiedzi powyżej sporo jest tych powodów. Pozwolenie można uzyskać na stronie internetowej Parku Narodowego.

   Delete
 5. Z wizyty na Taiwanie pamietam wlasnie, ze absolutnie wszyscy odsylali mnie do 101 :) nawet (prawei) zmuszono mnie (tzn ludize z ktorymi bylam bardzo nalegali) zebym sobie kupila pamiatke w postaci slawnego ponoc krysztalu :)
  W sumie - nie zaluje :)
  Bardzo ciekawa historia :)

  ReplyDelete

Post a Comment