W marcu tego roku otwarto w Taipei nowe muzeum - Narodowe Centrum Fotografii i Obrazu 國家攝影文化中心台北館 (National Center of Photography and Images). Budynek, w którym znajduje się muzeum kilka razy był przebudowywany. Architektem oryginalnego budynku jest Setsu Watanabe 渡邊節, japoński architekt mający na swoim koncie projekty wielu słynnych budynków w Japonii. Budynek został oddany do użytku w 1937 roku, czyli za czasów rządów japońskich na Tajwanie. Wówczas mieściła się tam firma transportu morskiego, Osaka Shosen Kaisha.
Po II Wojnie Światowej i odzyskaniu przez Tajwan suwerenności, do budynku wprowadziły się biura Tajwańskiego Transportu Morskiego. W 1958 roku budynek ponownie zmienił użytkownika, tym razem przejęty został przez Tajwańskie Biuro Dróg i Autostrad. Wtedy też nastąpiła przebudowa pojapońskiej elewacji, widoczna na zdjęciu powyżej wieżyczka została usunięta, a obok wyrosła dziewięciopiętrowa dobudówka. Architektem odpowiedzialnym za tę przebudowę był Woo Ming-Kang 吳民康.
Tajwańskie Biuro Dróg i Autostrad opuściło siedzibę przy ulicy Zhongxiao w 2014 roku i w tym samym roku Biuro Dziedzictwa Kulturowego zleciło Hsu Yu-Chien 徐裕健 przebudowę i przywrócenie oryginalnego wyglądu budynkowi, w którym obecnie znajduje się Narodowe Centrum Fotografii i Obrazu. Trzeba przyznać, że firma architektoniczna pod przewodnictwem pana Hsu wspaniale wywiązała się z zadania.
Zdjęcie z folderu muzealnego |
I tyle o historii samego budynku. Przejdźmy teraz do wystaw znajdujących się wewnątrz budynku.
Najbardziej zainteresowały mnie zdjęcia z okresu rządów japońskich na Tajwanie. Ukazywały one portrety osób z klas wyższych, Japończyków, jak i aborygenów.
Comments
Post a Comment