Skip to main content

Planowanie i latanie

Prawie dwa tygodnie nie zaglądałam tutaj. Czas szybko mija, a różnych zajęć i spraw do załatwienia przybywa. Nie wiem jak to się dzieje, że się z niczym nie wyrabiam.

Obiecywałam sobie, że przed końcem wakacji zaplanuję wszystkie lekcje dla Ani na co najmniej 3 miesiące. I co z tego wyszło? NIC! Planowanie lekcji jeszcze przede mną. Jak widzicie zaplanowałam dopiero matematykę (po chińsku, polsku i angielsku), zoologię (po angielsku) i język chiński (choć muszę jeszcze dodać kilka zagadnień).


Resztę planowania miałam zrobić dzisiaj i jutro, ale oczywiście znowu nic z tego nie wyjdzie. Książki będą więc leżeć w bałaganie przy biurku aż w końcu znajdę chwilę by je przejrzeć.


Przed końcem wakacji miałam również napisać sprawozdanie z całego roku edukacji domowej Jasia i Ani. Jasia sprawozdanie już prawie skończone, Ani jeszcze nie zaczęte. Na szczęście mam czas do końca września.
Na Tajwanie dzieci uczone w domu nie mają egzaminów, ale za to należy przedstawić sprawozdanie z całego roku nauki. Można podpierać się zdjęciami, filmikami a także pracami dzieci. W starszych klasach dzieci muszą same napisać jak im się podobała edukacja domowa, czego się nauczyły, co najbardziej im się podobało itp.

Ostatnie dwa tygodnie nie było mnie na blogu, gdyż zajmowałam się tłumaczeniem i korektą tłumaczenia programu telewizji Hakka o pewnej rodzinie polsko-tajwańskiej. W programie używano 4 języków - chińskiego mandaryńskiego, angielskiego, hakka i polskiego. Zadaniem moim i Zosi było przetłumaczenie wszystkiego na polski. Na szczęście kto inny wcześniej już przetłumaczył z hakka na mandaryński, bo inaczej miałybyśmy problemy.

Czas mija nieubłaganie - już za dwa tygodnie Jaś będzie leciał do USA na egzaminy i kurs lotniczy. W ciągu wakacji trzy razy w tygodniu (po 4 godziny) miał zajęcia z teorii. Czytał grubaśne książki i uczył się jak nigdy dotąd. Teraz pozostaje mu zdanie egzaminu i same loty, na które musi lecieć do Kalifornii. Nie wiem jak on sobie ze wszystkim da radę, ma w końcu jedynie 16 lat. Latanie jednak jest jego marzeniem od wielu lat. 

Poniżej znajdziecie inne wpisy o planowaniu:
Edukacja domowa, jak mu to robimy
Cotygodniowe planowanie lekcji 
Making weekly lesson plan
Planning

Comments

  1. Dzień dobry, mam pytanko, na jaki okres jest np. zaplanowana biologia, mogłaby Pani zdradzić, o czym konkretnie Ania będzie sie uczyć np. z biologii, co decyduje o zakresie nauki? czy te plany sie jednak zmieniają?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Planuję przeważnie na kilka miesięcy na przód (3-4). To czego Ania będzie się uczyć zależy w znacznej mierze od tego czym się interesuje, a także od tego co uważam za stosowne by umiała. W tym roku z biologii Ania będzie się uczyć głównie o anatomii człowieka, chorobach, zdrowym odżywianiu. A także o zwierzętach mieszkających na Tajwanie. Jeśli widzę, że coś kompletnie nie interesuje dziecka (tak było z moim synem, z córkami nigdy się nie zdarzyło), to po prostu przeskakuję dany temat i czekam aż się nim zainteresuje (może się zdarzyć, że nigdy nie będziemy się uczyć jakiegoś tematu, a jedynie wspomnimy o nim).

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...