Skip to main content

Dziecko na Warsztat Świąteczny

ŚWIĄTECZNE ORIGAMI I NIE TYLKO

Czwarta odsłona z cyklu Dziecko na Warsztat.

Mamy grudzień, a więc czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Od wielu lat w ten przedświąteczny czas zabieramy się do tworzenia różnych mniej lub bardziej ciekawych i oryginalnych ozdób choinkowych, kartek świątecznych i pyszności bożonarodzeniowych. W tym roku do pracy i kreatywności dodatkowo zmobilizowało nas Dziecko na Warsztat. Gdyby nie Ono, to pewnie bym sobie (i dzieciom) w tym roku odpuściła i niczego nie robiła. Dlaczego? Po prostu nie ma nas w domu - od miesiąca jesteśmy u Dziadków w Polsce. Niby to nic takiego, a jednak ... brak jakichkolwiek materiałów i miejsca do pracy działał niezbyt zachęcająco. I pomyśleć, że w domu na Tajwanie mam zgromadzonych tyle fajnych drobiazgów, z których można wyczarować mnóstwo ciekawych ozdób...

Tak więc zapraszam na trochę okrojony warsztat bożonarodzeniowy:

Z pomocą przyszła nam moja kochana koleżanka-plastyczka, która zorganizowała sobotnie zajęcia origami. Trzyletnia Ania potrzebowała dużo pomocy, gdyż zajęcia były raczej dla starszych dzieci. Pomagała jej w tym Zuzia, cóka mojej koleżanki. Jasiek za to świetnie sam dawał sobie radę.

Składamy pudełeczka.

Nie taki łatwy, ale uroczy Mikołaj z kółek.

Czas na choinki.
Ozdoby już gotowe!

W naszym polskim domu i u Dziadków również zrobiliśmy kilka ozdóbek, prezentów i kartek świątecznych.

Zosia, która w międzyczasie dołaczyła do nas z Tajwanu, kontynuowała zabawę z origami. Nie udało mi się jednak zrobić jej zdjęć w czasie pracy, gdyż robiła to po cichu słuchając jednocześnie wykładu uniwersyteckiego z Coursera - A Brief History of Human Kind (moje duże dziecko nie potrafi koncentrować się na jednym zadaniu).


Udało mi się przekonać Zosię by zrobiła również prezenty dla Babci i Cioci. Wymyśliła pudełeczka udekorowane decoupage'm.



Jaś skoncentrował się na wykorzystaniu wcześniej kupionych elementów do zrobienia Mikołajów z gąbek i torebeczki z filcu. Mikołaje zostały użyte do naszych tegorocznych kartek świątecznych, a torebeczka ma być opakowaniem na prezent dla Babci.



Ania po raz pierwszy w życiu zrobiła łańcuch na choinkę. Całkiem nieźle jej wyszedł. Przy robieniu łańcucha rozmawiałyśmy po polsku o kolorach i kształtach oraz ćwiczyłyśmy małe paluszki nawlekając pomponiki, rurki i wstążeczki na sznurek.

Ania przy pracy
Ania jako choinka :-)
oraz materiały potrzebne do wykonania łańcucha.
Jak co roku jeszcze chęci i plany by zrobić coś super-ekstra-fajnego na Boże Narodzenie rozpłynęły się i nie zostały zrealizowane. Czy to tylko ja tak mam, że jeszcze na jesieni planuję, myślę sobie co by zrobić przed Świętami, a potem mi tego zapału już nie wystarcza i kończy się na czymś prostym i małoefektownym?

Na następne warsztaty, muzyczne tym razem, będziemy już na Tajwanie - a może i nie? 27. stycznia możemy być przecież gdzieś w świecie na nartach... Zobaczymy ... Jak na razie zapraszam wszystkich na "Dziecko na Warsztat" na blogach innych mam:


Comments

  1. ja też - jestem pod wrażeniem :)

    ReplyDelete
  2. origami:) I jaki łańcuch. super.
    Pozdrawiamy Mamuśka

    ReplyDelete
  3. lańcuch boski, my juz odozby porobilismy ale chyba jeszcze się pokusze o łańcuch z rurek .

    ReplyDelete
  4. Niesamowite wytwory origami. Same zdolne ręce w Waszej rodzinie :)

    ReplyDelete
  5. Pierwszy w życiu łańcuch i od razu taki cudny? Ho, ho - jak by powiedział święty Mikołaj ;-)
    Origami tez lubimy (chociaż w tym roku na święta nie origami'owałyśmy ;-)

    ReplyDelete
  6. Piękne te Jaśka choineczki i pudełka Zosine też cudowne, i Ani łańcuch. Zdolniaszki masz dzieci.

    ReplyDelete
  7. Ale super te ozdoby origami. Podziwiam, bo ja kiedyś kupiłam dziecku zestaw origami ptaki i wymiękłam przy łabędziach i żurawiach.

    ReplyDelete
  8. u was jak zawsze sama cudowności)))

    ReplyDelete
  9. Cuda! Origami świetne, mnie jednak najbardziej do gustu przypadł słomkowo - papierowy łańcuch, który prezentuje Ania :), chyba sami się na taki skusimy :)

    ReplyDelete
  10. Ja też tak mam z zapałem często, choć czasem coś się udaje, szczególnie jak większość dzieci już mi podrosła.... Śliczne papierowe rzeczy Zosia zrobiła. A ma może jakiś tutorial do robienia gwiazdek? Takich jak żółta ta z przodu? Chętnie bym też zrobiła:)
    Cieszcie się Polską, sam pobyt to coś ekstra:)
    pozdrawiamy

    ReplyDelete
    Replies
    1. Zosia znajduje instrukcje w internecie. Akurat ta żółta gwazdka jest chyba z YouTube http://youtu.be/8RLLuRmW3jc
      Wesołych Świąt i miłego składania origami :-)

      Delete
  11. Origami sliczne, torba z filcu boska, pudeleczka decoupage rewelscyjne..... Zreszta wszystko mi sie podoba!!!!!!

    ReplyDelete
  12. I ja tak mam!! co roku mówię sobie, że zacznę już w listopadzie, co roku jakos tak mi głupio, ze za wcześnie i potem klops :P nie zrobimy wszystkiego..
    piękne te wasze prace, origami sliczne,

    ReplyDelete
  13. wow, jestem pod wrazeniem tych prac origami - swietnie!!!

    ReplyDelete
  14. Dorota, piękne to Wasze origami! Nie mów, że to mało!!!
    A tak BTW, ja też tak mam - plany już od października, a potem gdzieś ok. połowy grudnia padam na pysk i nie mogę wszystkiego zrealizować ;)
    Buziaki!

    ReplyDelete
  15. piekne :) te mikołajki mnie zauroczyły!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale