Skip to main content

Książki o starożytnej Grecji - Books about ancient Greece

Jeszcze w czasie wakacji letnich Ania pracowała nad projektem o starożytnej Grecji. Jak zawsze najpierw przeczytała wiadomości na ten temat w kilku książkach, które mamy w domu (biblioteki z powodu pandemii były zamknięte). Wśród jej lektur znalazły się książki po polsku i po angielsku. Polskie były głównie podręczniki do IV klasy szkoły podstawowej i dodatki do gazety codziennej, które wiele lat temu przesłała nam rodzina.

During the summer vacation, Ania was working on a project about ancient Greece. As always, she first read the information on the subject in some of the books we have at home (the libraries were closed due to the pandemic). Her readings included books in Polish and English. Books in Polish were mainly textbooks for the fourth grade of primary school and supplements to the daily newspaper that my family has sent me years ago.


W języku angielskim książki były od komiksów i bardzo łatwych do encyklopedycznych pozycji o historii świata.

In English, books ranged from comics and very simple books to encyclopedias on world history.

"Ancient Greeks" - Usborne Beginners

"The Greek News - Alexander Victorious!" by Anton Powell and Philip Steele

"Fantastic History Facts - From ancient Egypt to victorious Vikings" by Miles Kelly

"The Usborne Book of World History"

"The Usborne Internet-linked Encyclopedia of World History"

Ucząc się o starożytnej Grecji nie sposób pominąć mitów greckich. Ania przeczytała sporo mitów z poniższych książek.

When learning about ancient Greece, it is impossible to ignore Greek myths. Ania has read a lot of myths from the following books.

"Greek Myths" - Marcia Williams

"D'Aulaires' Book of Greek Myths"
Usborne Greek Myths



Jak widać, Ania dużo przeczytała na temat starożytnej Grecji. Dzięki tym wszystkim informacjom była w stanie bez problemu zrobić projekt na ten temat. W następnym wpisie będziecie mogli zobaczyć dokończony projekt.

As you can see Ania has read extensively on the subject of ancient Greece. With all that information she was able to complete the project without any problems. In the next post you will be able to see the finished project.

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.