Skip to main content

Dzień Nauczyciela i Konfucjusz


28 września jest dniem urodzin Konfucjusza (孔子), filozofa i twórcy konfucjanizmu (儒學). Tego dnia na Tajwanie jest również obchodzony Dzień Nauczyciela (教師節). 

Nauki Konfucjusza zostały spisane przez jego uczniów w Dialogach Konfucjańskich i są wysoko cenione w krajach kultury chińskiej. Konfucjusz głosił między innymi edukację bez rozróżnienia klasowego (有教無類) i nauczanie według uzdolnień ucznia (因材施教). Dzięki temu Konfucjusz otrzymał zaszczytny tytuł „Najwyższego Mędrca i Pierwszego Nauczyciela” (至聖先師). Dlatego też, by złożyć hołd Pierwszemu Nauczycielowi, a także by okazać szacunek wszystkim nauczycielom, ten dzień został ustanowiony jako Dzień Nauczyciela.

Photo by Bird Liang on Unsplash

Co roku, w Dzień Nauczyciela, w Świątyni Konfucjusza w Tajpej (台北市孔廟) organizowana jest ceremonia upamiętniania Konfucjusza (祭孔釋奠典禮). Historia tej ceremonii sięga czasów śmierci Konfucjusza, gdy władca ojczyzny Pierwszego Nauczyciela wydał rozkaz oddania szacunku temu wielkiemu filozofowi i wychowawcy. Jednak dopiero za dynastii Han (漢朝) ceremonia ta doczekała się ogólnonarodowego zasięgu. Oficjalne uroczystości ceremonialne i tytuł „Najwyższego Mędrca i Pierwszego Nauczyciela”, zostały one ustanowione w czasach ostatniej dynastii, Qing (清朝).

Podczas ceremonii, która rozpoczyna się wczesnym rankiem 28 września, wybrani uczniowie z tajpejskich szkół, ubrani w długie złote szaty wykonują taniec zwany „Tańcem Yi” (佾舞). Cała ceremonia jest bardzo skomplikowana i dokładnie wyreżyserowana. 

Photo by Bird Liang on Unsplash

Ceremonii przewodniczy „Urzędnik Konsekracji” (奉祀官), który jest w prostej linii potomkiem Konfucjusza. Obecnie jest nim urodzony w 1975 roku Kung Tsui-chang (孔垂長) należący do 79 pokolenia klanu Konfucjusza. W ceremonii biorą również udział:
"Mistrz Ceremonii” (引贊), który jest odpowiedzialny za intonowanie i prowadzenie ludzi,
„Główny Muzyk” (樂長), który jest odpowiedzialny za śpiewanie i dyrygowanie muzyką i tańcem,
„Muzycy” (樂生), którzy grają muzykę konfucjańską,
„Tancerze Yi” (佾生), którzy uczestniczą w tańcu Yi,
„Adepci rytuału” (禮生), którzy zajmują się innymi ważnymi sprawami ceremonialnymi.

Podczas uroczystej ceremonii ma miejsce wiele rytuałów o szczególnym znaczeniu. Między innymi są to: ceremonialne obmycie rąk, procesja, składanie darów na ołtarzu ofiarnym, palenie jedwabnych pieniędzy ofiarnych i wiele, wiele innych.
W niektórych świątyniach konfucjańskich jeden z rytuałów nosi nazwę „Zakopywania krwi i sierści” (瘞毛血). Ta dość osobliwa procedura polega na tym, że jeden z adeptów rytuału trzyma talerz, na którym znajdują się włosy i krew ofiarnego wołu, a następnie zakopuje te szczątki w ziemi. Ma to symbolizować odżywianie ziemi przez zwierzęta, które kiedyś były karmione przez ziemię, a jednocześnie niekończącą się sukcesję życia i oczyszczenie. Na szczęście obecnie zamiast prawdziwej krwi zwierzęcej używa się wody z barwnikiem.

W tym roku, ze względu na pandemię, w czasie ceremonii z okazji urodzin Konfucjusza i Dnia Nauczyciela nie było publiczności. Jednak całą ceremonię można obejrzeć TUTAJ. Jest to niezwykle ciekawe widowisko, polecam bardzo.

(Część informacji zaczerpnęłam ze strony Undiscovered Taipei 臺北旅遊網.)

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.