Skip to main content

Rozpoczęcie roku szkolnego w czasie pandemii

Już za kilka dni, zarówno w Polsce jak i na Tajwanie, rozpocznie się nowy rok szkolny.
Bardzo ciekawe jest jak szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów i jakie nowe zasady uczęszczania na zajęcia zostają wprowadzone w obu krajach. 

Tajwan: szczepienia dla nauczycieli są obowiązkowe. Jeśli jednak z przyczyn zdrowotnych lub po prostu braku dostępu do szczepionek, nauczyciel nie został zaszczepiony przed rozpoczęciem roku szkolnego, to raz na tydzień będzie musiał robić test PCR.
Polska: nie ma obowiązkowych szczepień nauczycieli i osób pracujących w szkołach i przedszkolach. (W jednym miejscu czytam, że 80% nauczycieli zostało zaszczepionych, a w innym, że nie ma takich danych, bo przed szczepieniem nie pytano się o zawód.)

Tajwan: niestety ze względu na ograniczoną ilość szczepionek jedynie osoby dorosłe mogą być szczepione.
Polska: młodzież powyżej 12 roku życia może być zaszczepiona. Planowane są punkty szczepień w szkołach. Jednak niejasne jest czy przy szczepieniu dzieci mają być obecni rodzice/opiekunowie czy też wystarczy ich pisemna zgoda.

Tajwan: rodzice/opiekunowie nie mogą wchodzić na teren szkoły. 
Polska: brak przepisów.

Tajwan: przed wejściem do szkoły wszystkim mierzona jest temperatura i dezynfekowane są dłonie. W szkole jest obowiązek noszenia maseczek.
Polska: nie mogę znaleźć konkretnych wytycznych. W szkole mają być dostępne środki dezynfekujące.

Tajwan: jeśli jedno dziecko w klasie zostanie zdiagnozowane z COVID-19, cała klasa będzie musiała odbyć 14-dniową izolację w domu. Jeśli z dzieckiem zdiagnozowanym mieszka jedna osoba, to izolacja może odbyć się w domu, jeśli więcej osób, to dziecko poniżej 12 roku życia wraz z dorosłą osobą towarzyszącą będzie odbywać izolację w rządowym centrum kwarantannowym lub w hotelu kwarantannowym.
Jeśli w szkole zdiagnozowano COVID-19 u więcej niż jednego dziecka, to cała szkoła zostanie zamknięta. Osoby zdiagnozowane zostaną odesłane do szpitala lub zatrzymane w hotelu specjalizującym się w zapobieganiu epidemii, a osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorym zostaną zatrzymane w hotelu kwarantannowym lub w rządowym centrum kwarantanny w celu izolacji.
W czasie przymusowej izolacji klasy lub całej szkoły zajęcia będą się odbywały zdalnie.
Młodzież powyżej 12 lat w porozumieniu z rodzicami/opiekunami może poddać się samotnej kwarantannie, bez opieki osoby dorosłej.
Polska: "Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejść na naukę zdalną po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego."  https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nowy-rok-szkolny-20212022

Nie mi osądzać, które podejście do powrotu do szkoły jest lepsze, a które gorsze. Jednak faktem jest, że na Tajwanie od trzech dni nie ma żadnych lokalnych zachorowań, a w Polsce jest ich nadal sporo...

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale