Skip to main content

Edukacja domowa, czyli homeschooling w Polsce

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce uczenie własnych dzieci w domu jest również możliwe i od 1991 roku dozwolone prawnie.

Pionierami edukacji domowej w Polsce jest rodzina Budajczków. Pan Marek Budajczak jest autorem książki pt. Edukacja domowa, przybliżającej rodzicom ten mało znany w Polsce sposób edukacji dzieci. Chociaż dzieci państwa Budajczaków zakończyły już edukację w domu, to cała rodzina nadal jest zaangażowana w ruch homeschoolingowy. Żona pana Budajczaka, Iza Budajczak, prowadzi między innymi blog Pionierzy Edukacji Domowej.
Gdy dzieci były małe ich pokój wyglądał
jak mini klasa Montessori.

Wielu znajomych pyta mnie gdzie znaleźć informacje o ruchu edukacji domowej w Polsce. Niestety sama nie za bardzo się orientuję, ale szybki 'search' w internecie naprowadził mnie na następujące strony:

Strony informacyjne

Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie - tu znajdziesz odpowiedzi na wiele podstawowych pytań o edukacji domowej w Polsce. Polecam.
Stowarzyszenie Edukacji Domowej - niestety strona nie aktualizowana od kilku lat.

Blogi rodzin uczących dzieci w domu 
(jest ich mnóstwo, ale większość nie była aktualizowana od wielu miesięcy lub nawet lat, linków do takich blogów tu nie zamieszczam)

Bardzo polecam szkoły przyjazne wszytskim nauczającym w domu "U Sawickich". Organizowane są tam zajęcia i warsztaty zarówno dla dzieci jak o dla rodziców.

W stolicy swoje podwoje dla rodzin zajmujących się edukacją domową otworzyła Integracyjna Szkoła Podstawowa Montessori w Wawrze. Ma ona zamiar organizować warsztaty szkoleniowe dla rodziców i zajęcia tematyczne dla dzieci uczonych w domu.

Comments

  1. wielkie dzieki za informacje- jestem nauczycielka od 8lat zagranica, nie wiedzialam , ze istnieje domowe nauczanie w Polsce( choc bylam wiele lat nauczycielka indywidualnego nauczania!!!)Czy moge ,,skrasc'' informacje , powklejac na FB , przekazac dalej? obecnie prowadze domowe przedszkole i szkole polonijna, sadze, ze te informacje bardzo przydadza sie ,,moim'rodzicom...pozdrawiam i z gory dziekuje !

    ReplyDelete
  2. Prosze bardzo :-)
    Na FB jest kilka grup zrzeszajacych rodzicow uczacych w domu w Polsce (lub po polsku). Polecam grupe "Edukacja domowa dla racjonalistow" https://www.facebook.com/groups/190691654404798/

    ReplyDelete
  3. Faktycznie ta grupa na fb jest bardzo fajna.

    ReplyDelete
  4. Widzę, że ludzie są coraz bardziej odważni w sprawie edukacji domowej. Kiedyś nikt nie miał odwagi, teraz się to zmienia :)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...