Edukacja domowa, czyli homeschooling w Polsce

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce uczenie własnych dzieci w domu jest również możliwe i od 1991 roku dozwolone prawnie.

Pionierami edukacji domowej w Polsce jest rodzina Budajczków. Pan Marek Budajczak jest autorem książki pt. Edukacja domowa, przybliżającej rodzicom ten mało znany w Polsce sposób edukacji dzieci. Chociaż dzieci państwa Budajczaków zakończyły już edukację w domu, to cała rodzina nadal jest zaangażowana w ruch homeschoolingowy. Żona pana Budajczaka, Iza Budajczak, prowadzi między innymi blog Pionierzy Edukacji Domowej.
Gdy dzieci były małe ich pokój wyglądał
jak mini klasa Montessori.

Wielu znajomych pyta mnie gdzie znaleźć informacje o ruchu edukacji domowej w Polsce. Niestety sama nie za bardzo się orientuję, ale szybki 'search' w internecie naprowadził mnie na następujące strony:

Strony informacyjne

Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie - tu znajdziesz odpowiedzi na wiele podstawowych pytań o edukacji domowej w Polsce. Polecam.
Stowarzyszenie Edukacji Domowej - niestety strona nie aktualizowana od kilku lat.

Blogi rodzin uczących dzieci w domu 
(jest ich mnóstwo, ale większość nie była aktualizowana od wielu miesięcy lub nawet lat, linków do takich blogów tu nie zamieszczam)

Bardzo polecam szkoły przyjazne wszytskim nauczającym w domu "U Sawickich". Organizowane są tam zajęcia i warsztaty zarówno dla dzieci jak o dla rodziców.

W stolicy swoje podwoje dla rodzin zajmujących się edukacją domową otworzyła Integracyjna Szkoła Podstawowa Montessori w Wawrze. Ma ona zamiar organizować warsztaty szkoleniowe dla rodziców i zajęcia tematyczne dla dzieci uczonych w domu.

Comments

 1. wielkie dzieki za informacje- jestem nauczycielka od 8lat zagranica, nie wiedzialam , ze istnieje domowe nauczanie w Polsce( choc bylam wiele lat nauczycielka indywidualnego nauczania!!!)Czy moge ,,skrasc'' informacje , powklejac na FB , przekazac dalej? obecnie prowadze domowe przedszkole i szkole polonijna, sadze, ze te informacje bardzo przydadza sie ,,moim'rodzicom...pozdrawiam i z gory dziekuje !

  ReplyDelete
 2. Prosze bardzo :-)
  Na FB jest kilka grup zrzeszajacych rodzicow uczacych w domu w Polsce (lub po polsku). Polecam grupe "Edukacja domowa dla racjonalistow" https://www.facebook.com/groups/190691654404798/

  ReplyDelete
 3. Faktycznie ta grupa na fb jest bardzo fajna.

  ReplyDelete
 4. Widzę, że ludzie są coraz bardziej odważni w sprawie edukacji domowej. Kiedyś nikt nie miał odwagi, teraz się to zmienia :)

  ReplyDelete
 5. Mam ogromną prośbę. Prowadzę badania do pracy mgr pt. Organizacja czasu dzieci wczesnoszkolnych na edukacji domowej. Czy zechcielibyście wypełnić ankietę, która znajduje się tutaj:
  https://www.survio.com/survey/d/S5A0D0W2E6S9E2I3X
  Z góry dziękuję za poświęcony mi czas i pozdrawiam was serdecznie! :)
  Dominika

  ReplyDelete

Post a Comment