Skip to main content

Trochę na południu, czyli w Tainanie

Tajwan - niby mała wyspa, ma zaledwie 400km długości, a jednak różnice między północą a południem są bardzo wyraźne. Inny klimat, inne jedzenie, przyroda, architektura, a także język i kultura poruszania się po drogach. Południe Tajwanu równie dobrze mogłoby być innym azjatyckim krajem.

Tydzień temu mieliśmy okazję przejechać się do Tainanu, miasta oddalonego od Taipei o zaledwie 300km i trochę po nim pochodzić.
Pierwsze co nas uderzyło, to oczywiście temperatura powietrza, w Tainanie było o ok. 8 stopni cieplej niż w Taipei.
Druga rzecz to brak miejsca do zaparkowania - nie było ani naziemnych ani podziemnych parkingów, nawet miejsc parkingowych na ulicy. Wszyscy parkowali na chodnikach prawie wjeżdzając samochodem do domu.
Trzecia obserwacja - wszelkie napoje (herbaty, soki, kawy) były dwa razy większe niż na północy. Można było np kupić napój w herbaciarni w olbrzymiej jednolitrowej butli. Taki sam napój sprzedają w Taipei w kubkach półlitrowych.
Czwarta obserwacja - nikt nie chodzi po chodnikach. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w moim wcześniejszym wpisie.
I jeszcze jedno - nikt nie zwraca uwagi na przepisy ruchu drogowego.

Tainan jest jednak bardzo ciekawym miastem o wielowiekowej historii. W latach 1683-1887 był stolicą Tajwanu. Można tam znaleźć wiele zabytkowych świątyń, jak i fort wybudowany przez Holendrów w XVII wieku. Zachował się również holenderski zamek-forteca Zeelandia. 
W Tainanie jest też kilka bardzo interesujących i nowoczesnych muzeów - Narodowe Muzeum Litereatury Tajwańskiej, Narodowe Muzeum Historii Tajwanu i Muzeum Sztuk Pięknych i Historii Naturalnej Chimei. Tym razem wybraliśmy się tylko do jednego z tych muzeów - Muzeum Literatury Tajwańskiej. Wizycie w tym muzeum poświęcę jednak inny wpis.

Na zakończenie kilka zdjęć z jednej z wielu świątyń, w której trafiliśmy akurat na jej święto, a co za tym idzie na bardzo głośne i kolorowe występy.
Jest to świątynia taoistyczna Tiangong 天壇天公廟 z połowy XIX wieku. Czci się w niej najważniejsze bóstwo taoizmu, Nefrytowego Cesarza. 










Tuż za świątynią znajduje się inna bardzo interesująca i historyczna budowla, Yingliaoli 鷹料理. Jest to budynek w stylu japońskim położony w małym ogrodzie. Budynek przez wiele lat byl w ruinie i dopiero w 2013 roku został odremontowany. 








Mam nadzieję, że wkrótce ponownie odwiedzimy Tainan by dalej poznawać historię Tajwanu.

Comments

Popular posts from this blog

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Pszczółka z rolki

Coraz rzadziej piszę tu o tym co robimy w domu, a coraz częściej o naszych wycieczkach i odkrywaniu przyrody. Dzisiaj jednak pokażę Wam co takiego kilka dni temu zrobiła Ania. Kilka tygodni temu dotarła do nas w końcu książka Piotra Sochy pt. "Pszczoły". Od razu zabrałyśmy się do czytania. Jest to ślicznie wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry książka-album o wszystkim co związane jest w pszczołami. Lektura tej książki to dopiero początek naszego poznawania pszczół.  Oto pierwsza praca Ani związana z pszczołami: Potrzebne materiały: rolka po papierze toaletowym żółty papier czarny papier zielony papier błękitny papier lub przezroczysta kalka kwiatki - naklejki przyklejane oczy nożyczki klej czarny flamaster Przycinamy kawałek żółtego papieru i oklejamy nim rolkę: Przycinamy trzy paski czarnego papieru o przyklejamy je jako paski pszczółki: Teraz kolej na skrzydełka i czułki: Przyklejamy lub rysujemy oczy i buzię-uśmiech: ...