Skip to main content

Tydzień 30 - W końcu Lego!

Dlaczego ten wpis ma w tytule klocki Lego? Otóż w minionym tygodniu Ania po raz pierwszy zaczęła spędzać każdą wolną chwilę na zabawie klockami Lego. Wiem, że dużo młodsze dzieci potrafią być zafascynowane Lego i że dwuletnie maluchy bawią się już Duplo, ale Ania aż do zeszłego tygodnia nie chciała w ogóle spojrzeć na klocki. Zupełnie ją to nie interesowało. A teraz nagle taka zmiana! Siedzi pośrodku klocków i buduje, głównie domki i pojazdy. 
Pokazałam jej książeczki z instrukcjami, których wcześniej nie widziała. Z moją niewielką pomocą (wyszukiwałam w stercie klocków odpowiednie części) zbudowała swoje pierwsze domki i wóz. Ciekawa jestem jak długo potrwa ta fascynacja. U Jaśka trwała chyba 10 lat 😜


Matematyka
Przez cały tydzień Ania robiła zadania z jednej książeczki, "Scholastic Success with 2nd Grade". Chciałam by w końcu skończyła część matematyczną z tych ćwiczeń. Tak więc było dodawanie i odejmowanie "dużych" liczb i ogólne powtórzenie tego i owego.



Chiński
Pisanie, czytanie - czytanie, pisanie. 




Angielski
Z angielskiego Ania również skończyła jedną książeczkę z ćwiczeniami, "Spectrum Phonics, Grade 1". Ostatnie zadania były z pisowni wyrazów z 'Y' i wyrazów ze zbitkami spółgłoskowymi (blends).



Polski
Wróciłyśmy do czytania "Elementarza" Falskiego i do "Ćwiczeń z pomysłem" dla drugiej klasy.



Geografia
Ania nadal uczy się czytać mapy i poznaje przy tym geografię USA.


Lektury
Ania skończyła czytać kolejną książeczkę z serii "Frog and Toad". 
Ja nadal czytam jej bajki, a także "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki".



Projekt
W końcu udało mi się wymyślić jak ma wyglądać projekt o warzywach! Część projektu udało nam się zrobić w zeszłym tygodniu. Jednak jeszcze dużo pracy przed nami. 




Dzienniczek
Ania opisała wizytę w Muzeum Miniatur (po chińsku), a także swój pierwszy catwalk (po angielsku).


Comments

  1. Super, jestem pod wrażeniem ilości zadań robionych przez Anie! Na Lego chyba musi przyjsc pora. Zara tez przez długi czas nie była zainteresowana nimi.
    Czekamy na kolejne zdjecia cudnej małej modelki!!!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale