Skip to main content

Ostatni tydzień w Japonii - Tydzień 21

Ale mamy mało czasu na lekcje szkolne ... 

Narty, narty, narty! Szkoda nam czasu na siedzenie w domu i pisanie lekcji. Pogoda przez cały tydzień była przepiękna, więc tym bardziej należało wyjść z domu. 



Wybraliśmy się również do parku Małp Śnieżnych. Ania była tak pierwszy raz. 



Zaglądnęliśmy też do świątyni i na cmentarz japoński.



Matematyka
Mnożenie, dzielenie i odejmowanie.


Chiński
Ćwiczenia powtórzeniowe z zeszłego semestru i ćwiczenie nowych znaków, bardzo trudnych.



Polski
Kolejne dwie karty pracy z książeczki "Czytam ze zrozumieniem".


Dzienniczek


Dzisiaj Ania napisała również dwie kartki pocztowe, jedną po polsku do koleżanki, a drugą po chińsku do dzieci ze swojej szkolnej klasy.


Nasz pobyt w Japonii dobiega końca. Jeszcze trzy dni i będziemy z powrotem na Tajwanie. Jednak tylko na krótko wrócimy do codzienności, gdyż na drugą połowę marca mamy zaplanowane podróżowanie po Tajwanie.

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale