Skip to main content

18 tydzień - na Tajwanie i w Japonii

Wyjechaliśmy! 
Miesiąc nie będzie nas w domu. Przed wyjazdem był czas przygotowań do wyjazdu, więc niewiele zdziałałam z Anią w kwestii lekcji. Po przyjeździe do Japonii udało nam się przysiąść do zadań jedynie dwa razy ... w końcu są ferie, prawda?

Matematyka
Kilka stron powtórzenia - głównie zadania z tekstem i mnożenie.


Czekając aż dorośli skończą "bardzo ważną rozmowę" w jednym z urzędów japońskich, Ania napisała kilka stron z matematyki.


Chiński
Ania nadal szuka znaków w słowniku i układa słowa. Pismo pozostawia jeszcze dużo do życzenia, ale cóż się dziwić ... to nie literki.


Już na miejscu, w Japonii, zrobiła jedną stronę z ćwiczeń do chińskiego.


Przed wylotem na narty Ania poszła do fryzjera podciąć włosy. Miała już bardzo długie włosy - mycie, suszenie i czesanie zajmowało sporo czasu, więc postanowiłyśmy choć trochę je skrócić. Oto zdjęcia przed, w trakcie i po.




W środę wyruszyliśmy do Japonii - najpierw samochodem na lotnisko (z domu ok. 50 min), lot do Komatsu (niecałe 3 godziny) i samochodem do Hakuba (ponad 3 godziny).
W samolocie Ania umilała sobie czas słuchając muzyki i bajek na MP4.


Na miejsce, czyli do pensjonatu, w którym wynajmujemy "piwnicę" dotarliśmy po północy, więc następnego dnia zaczęliśmy dzień od lunchu. W Japonii w każdej restauracji, nawet takiej malutkiej, są specjalne zestawy dla dzieci. Zestawy są nawet podzielone na porcje dla dzieci poniżej 6 lat i dla dzieci ciut większych lub bardziej głodnych. Ani zestaw należał do tych mniejszych.


Sprawdziliśmy jak wygląda stok, czy coś się zmieniło od zeszłego roku.




Dopiero w sobotę poszliśmy na narty. Ania od razu sobie wszystko przypomniała i świetnie się bawiła.


Dzisiaj, w niedzielę, musiałam zrobić większe zakupy, więc zamiast na narty poszłam z Anią jedynie za dom na sanki.




I tak rozpoczęły się nasze miesięczne ferie zimowe w Japonii.

Comments

  1. Udanego odpoczynku!!! Cudnie! Japonia jest na mojej liście "Musze zobaczyc!".
    Chinskie znaki Ani sa cudne!!!
    Gdy pokazałam Zarze włoski Ani powiedziała "Wow jakie piekne! Jak Roszpunka!
    My nasza szkole domowa przenieslismy na prawie miesiac do Indii.
    Buziaki

    ReplyDelete
    Replies
    1. A ja bym bardzo chciała odwiedzić Indie.
      Bawcie się dobrze! Uściski!

      Delete
  2. Milych wakacji! Miesiac w Japoni... bajka normalnie :D

    ReplyDelete
  3. Fantastyczna relacja, Ania ma cudne włosy!! Udanego urlopu!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale