Skip to main content

Geografia Polski - projekt wakacyjny

Wakacje ... czas wolny od nauki. Nie w naszej szkole domowej! Nigdy nie mieliśmy podziału na wakacje, ferie, święta i dni szkolne. Uczymy się wtedy kiedy jesteśmy w domu i gdy jesteśmy poza nim. W lecie może trochę spowalniamy tempo, ale nie do końca. Co roku w lipcu-sierpniu dzieci wyjeżdżają na obozy lub mają inne dodatkowe zajęcia, ale jak tylko są w domu, to staramy się mieć lekcje.

W tym roku postanowiłam poświęcić czas wakacyjny (jeden dzień w tygodniu) na zrobienie z Jasiem i jego koleżanką projektu o Polsce. Plany były bardzo rozwinięte - mieliśmy pouczyć się o geografii, świętach i zwyczajach, historii, sławnych ludziach itp.

Ale ...

Zabrakło nam czasu i zrobiliśmy jedynie część geograficzną. Reszta musi poczekać na następne wakacje lub ferie.

Na pierwszych zajęciach opowiedziałam Jasiowi i Wiki o czym będziemy się uczyć. Powiedziałam im, że forma tego projektu jest dowolna, ale jednocześnie pokazałam (szczególnie Wiki, która wcześniej nie robiła tego typu projektów) różne wcześniejsze prace Zosi i Jasia. Stanęło na tym, że oboje zrobią swego typu lapbooki, każdy swój.

Co tydzień Jaś i Wiki uczyli się o różnych tematach związanych z geografią Polski. Rozmawialiśmy o parkach narodowych, ważniejszych miastach i ich zabytkach, ukształtowaniu terenu i krainach geograficznych.

Tak oto wyglądała praca Jasia i Wiki:

Cała trójka przy pracy.

Jaś przygotowuje flagi państw ościennych.

Herby większych miast należy nie tylko pokolorować,
ale i podpisać.

Książeczki z symbolami parków narodowych.

Jaś podpisuje parki narodowe na mapie konturowej.

Wiki szuka nazw pasm górskich.

Bardzo dużo czasu zajmowało wymyślenie i przygotowanie odpowiednich "książeczek" do lapbooka. Sporo też było kolorowania. Jednak warto było poświęcić ten czas, bo końcowy wynik jest naprawdę ciekawy.

Przed przyklejeniem wszystkich materiałów, należało je dokładnie rozmieścić, a nie było to takie proste. Jaś wybrał ukazanie wszystkich wiadomości w formie plakatu:


A Wiki w formie bardziej tradycyjnego lapbooka (składanego foldera):


A oto i zdjęcia już ukończonego plakato-lapbooka Jasia:

Na mapie konturowej zaznaczone zostały
 główne rzeki, pasma górskie i jeziora.

Parki Narodowe podzielone zostały na 4 typy,
 w każdej książeczce jest naklejka
przedstawiająca symbol danego parku.

Państwa graniczące z Polską Jaś pokolorował
 barwami flag każdego z nich.

Pod pokolorowanymi flagami znajdują się
nazwy państw i stolic sąsiadujących z Polską.

Po obu stronach plakatu Jaś umieścił książeczki ze zdjęciami zabytków miast polskich:



A to książeczki-harmonijki z herbami większych miast.

Na mapce zaznaczone są liczbami krainy geograficzne Polski,
a z boków i pod spodem odpowiadające im nazwy krain.



Plakat już gotowy:



A czy Wasze dzieci uczą się o Polsce? Macie jakieś projekty do pokazania? Czekam na linki :-)

Comments

  1. Pieknie! Od września bedziemy brały udział w projekcie blogowym o Polsce, może się przyłaczycie?

    ReplyDelete
    Replies
    1. A kto organizuje? Podaj proszę namiary bym się rozeznała.
      Choć szczerze powiedziawszy Jasiek ma już trochę dosyć nauki o Polsce :-) bo cały czas wałkujemy nie tylko geografię, ale i literaturę, historię (tego akurat nie ma dosyć), tradycje :-)
      Ale kto wie? Może z Anią?

      Delete
    2. Anna Górska, http://madre-dzieci.blogspot.com/2016/08/nasza-polska-projekt.html
      Wrzesień to jakbyście już sami zrobili. :)

      Delete
  2. Witam u nas temat Polski był w zeszłym roku szkolnym, tak wygląda to co stworzyłyśmy: http://kolorowezabawy.blogspot.dk/2016/03/lapbook-polska.html pewnie do niego powrócimy aby rozbudować naszego lapbooka. Podziwiam Waszego bloga i często zaglądam, pozdrowionka z Kopenhagi.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale