Skip to main content

Wielkanoc dzieci na Tajwanie

Muszę to napisać:

Jestem dumna z moich dzieci i wdzięczna mojemu mężowi!

Od prawie miesiąca jestem w Polsce, a dzieci są z tatą na Tajwanie. Tak się beznadziejnie ostatnio wszystko potoczyło, że potrzebna byłam moim Rodzicom w Polsce, a nie mogłam dzieci wziąć ze sobą.
Nadchodzą Święta Wielkiej Nocy i są to pierwsze Święta, których nie spędzam z dziećmi. Szalenie smutno mi z tego powodu. Chciałabym by cała rodzina była razem, byśmy jak co roku razem robili mazurki, malowali jajka, robili dekaracje świąteczne. W Wielką Sobotę razem poszli do kościoła ze Święconką, a w niedzielę po Mszy Świętej mieli gości na wielkanocnym obiedzie.
W tym roku jest inaczej ...

Chciałam by dzieci też choć trochę obchodziły Wielkanoc, by pomimo tego, że nie ma mnie z nimi, przygotowały koszyczek ze Święconką, a w niedzielę poszli na polską Mszę Św. Nie spodziewałam się jednak, że oni zrobią jeszcze więcej - ku mojemu wielkiemu zdziwieniu Jaś postanowił sam zrobić mazurek kajmakowy. Tim malował z Anią jajka. Zosia robiła z Anią dekoracje świąteczne. W sobotę i w niedzielę cała czwórka pójdzie do kościoła. I tylko mnie będzie tam brakować.

Jestem wdzięczna mojemu mężowi, że pomimo iż w jego rodzinie nie obchodziło sie Wielkanocy, on przyjął polskie tradycje i teraz razem z dziećmi je kultywuje.


Niestety nie wszystko wyszło Jasiowi za pierwszym razem...
  
Pierwszy kajmak Jasia wygląda na udany.

Mazurek gotowy


I jeszcze jedno ciasto by Jaś, a dekoracje by Zosia.

Świąteczne dekoracje i pisanki


Gotowy koszyczek ze Święconką.



Tylko mnie tam brakuje ...


Po poświęceniu pokarmów czas na zabawę na dworze.
Widzicie co Zosia ma?!

No i tak ... ja tutaj, dzieci i mąż tam ... 
Jednak polska Wielkanoc jest i tu i tam.

Wesołego Alleluja!




Comments

  1. Cudowną masz rodzinę! Życzę szybkiego powrotu do ukochanych!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale